W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie przeprowadzono pierwsze operacje wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Zabiegi odbyły się z wykorzystaniem zaawansowanego systemu nawigacji komputerowej Cori.
Operacje wykonały zespoły medyków, na których czele stali operatorzy: prof. UM dr hab. n. med. Jacek Gągała, dr hab. n. med. Jaromir Jarecki, dr n. med. Grzegorz Glazer oraz lek. Albert Chemperek.
- Były to pierwsze operacje z użyciem tego rodzaju nawigacji w naszym szpitalu. Przygotowały nas do rutynowego stosowania systemu robotycznego w zabiegach protezoplastyki, szczególnie protezoplastyki stawów kolanowych. Nawigacja daje nam możliwość odtworzenia dokładniejszej geometrii protezowanego stawu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku ciężkich, złożonych deformacji. Skutkiem jej zastosowania może być też krótsza rehabilitacja pacjentów i ich szybszy powrotu do sprawności - mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Gągała, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Ortopedii i Traumatologii USK Nr 4 w Lublinie.
Jak wyjaśnia szpital - system Cori to nowoczesna technologia chirurgii wspomaganej komputerowo.
- Umożliwia ortopedzie bardzo precyzyjne zaplanowanie i przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki dzięki śródoperacyjnej wizualizacji 3D. W czasie rzeczywistym chirurg może dokładnie dopasować i ustawić implant zgodnie z anatomią pacjenta. Wśród korzyści wynikającej z użycia nawigacji można wymienić także potencjalnie większą przeżywalność endoprotezy i zmniejszenie ryzyka powikłań pooperacyjnych - informuje USK Nr 4 w Lublinie.
Wykonanie operacji z zastosowaniem nawigacji było możliwe dzięki wypożyczeniu aparatury od firmy Smith and Nephew.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.