Rośnie liczba chorych
Z nadejściem wiosny wzrasta ryzyko związane z kleszczami. To małe pajęczaki, które mogą przenosić poważne choroby. Są aktywne praktyczne przez cały rok. Występują w parkach, na łąkach i w przydomowych ogrodach.
- Z naszych danych wynika, że najczęściej występującą chorobą odkleszczową u pacjentów w województwie lubelskim jest zdecydowanie borelioza. Niestety z roku na rok rośnie także liczba osób, które są leczone z powodu kleszczowego zapalenia mózgu. W 2023 roku mieliśmy ponad 50 pacjentów, natomiast w 2025 roku do lekarzy zgłosiło się już blisko 100 pacjentów, u których rozpoznano kleszczowe zapalenie mózgu - mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Choroba występuje znacznie rzadziej niż inne choroby odkleszczowe np. borelioza. Może mieć bardzo poważny przebieg. W 2025 r. 60% pacjentów z rozpoznanym kleszczowym zapaleniem mózgu musiało być leczonych w szpitalu.
Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
NFZ podkreśla, że nie ma konkretnego leku na odkleszczowe zapalenie mózgu, ale chorobie można zapobiegać. Zaleca się przyjęcie szczepionki. Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed tą chorobą i powikłaniami. Aby utrzymać odporność na kleszczowe zapalenie mózgu, konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia podstawowego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat. Można się zaszczepić w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub w aptece, która ma umowę z NFZ na realizację szczepień. Ze szczepień w aptekach mogą korzystać osoby dorosłe. Farmaceuta bezpłatnie kwalifikuje do szczepienia, wystawi receptę i zaszczepi. Szczepionkę trzeba wykupić w aptece, ale kwalifikacja i podanie preparatu jest finansowane przez NFZ.
Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował Poradnik Pacjenta no szczepieniach w aptekach. Można dowiedzieć się, na jakie choroby można się zaszczepić oraz znaleźć aptekę, która ma z NFZ umowę na szczepienia. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie NFZ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.