Reklama

Reklama

Lublin włączy się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin włączy się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Wszystkie pokolenia lublinian spotkają się na obchodach Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.

Reklama

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest 29 kwietnia. Święto zostało ustanowione przez Komisję Europejską w roku 2011, aby promować porozumienie międzypokoleniowe wśród mieszkańców naszego kontynentu i podkreślać znaczenie, jakie dla Europy ma tworzenie przyjaznej do życia przestrzeni dla wszystkich grup wiekowych.

- To jedno z wielu wydarzeń, które organizujemy pod hasłem budowania więzi międzypokoleniowych, będących okazją do wzajemnego poznawania się starszych i młodszych mieszkańców miasta. Nawiązywanie bliższych relacji jest niezbędne do harmonijnego funkcjonowania społeczności, a wzajemne kontakty stają się źródłem lepszego zrozumienia, przyjaźni i radości życiowej. W roku, w którym Lublin nosi tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, szczególnie istotne jest wzmacnianie obustronnego szacunku pomiędzy przedstawicielami różnych wiekowo grup mieszkańców. Z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej spotkamy się, żeby zamanifestować więź pomiędzy wszystkimi pokoleniami lublinian, której symbolem będzie wspólny taniec - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Miasto co roku włącza się w to międzynarodowe święto organizując Lubelski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Hasło tegorocznej, 10. edycji to „Międzypokoleniowy Lublin tańczy razem". Uroczyste obchody odbędą się 28 kwietnia na Placu Litewskim W wydarzeniu będą uczestniczyć wszystkie pokolenia mieszkańców Lublina dzieci z przedszkoli i szkół, studenci, lubelscy seniorzy. 

Na godz. 11.00 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się Msza Święta w intencji mieszkańców miasta Lublin, o godz. 12.00 – formowanie się korowodu na pl. Łokietka pod Ratuszem, o godz. 12.10 zacznie się przemarsz korowodu z pl. Łokietka na Plac Litewski deptakiem Krakowskiego Przedmieścia, o godz. 12.20 – taniec integracyjny na Placu Litewskim, odśpiewanie hymnu „Most Pokoleń” oraz wspólne zdjęcie, o godz. 13.00 – zakończenie uroczystości.

Z kolei w godzinach popołudniowych (od 17.00 do 20.00) w „Baobabie” przy Krakowskim Przedmieściu 39b odbędą się spotkania.

- W ramach Strefy Memento skorzystać będzie można z usług profesjonalnego fotografa, który wykona zdjęcia dzieci i ich opiekunów uczestniczących w wydarzeniu i chcących mieć ze sobą pamiątkową fotografię. Natomiast Akcja Malarstwo to propozycja tworzenia przez dzieci wspólnej pracy plastycznej w postaci obrazu na długiej rolce papieru wiszącego na ścianie, przedstawiającego członków ich najbliższej i dalszej rodziny. O 18.00 odbędzie się koncert stypendystów Programu Grantów Rozwoju Osobistego Homo Faber, podczas którego wystąpią: Zespół Gitarowy pod dyrekcją Mirka Sokołowskiego, Chór Dziecięcy „Veselyky” pod dyrekcją Hałyny Nawrockiej, duety muzyczne, m.in.: Hałyna i Oleksandr Nawroccy kształcący młodzież w ramach Programu Stypendialnego Homo Faber dla utalentowanej młodzieży - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Elementem obchodów będzie jeszcze I Lubelski Festiwal Międzypokoleniowy. Składają się niego spotkania integracyjne, warsztatowe, panele dyskusyjne, wieczory planszówkowe, wspólne gotowanie, haftowanie czy malowanie toreb, przeznaczone dla młodych i starszych mieszkańców. Odbędą się w różnych częściach miasta od 28 do 30 kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy