Reklama

Reklama

Lublin: W WOT ruszyły powołania żołnierzy aktywnej rezerwy. To nowa forma służby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lublin: W WOT ruszyły powołania żołnierzy aktywnej rezerwy. To nowa forma służby - Zdjęcie główne

Lublin: W WOT ruszyły powołania żołnierzy aktywnej rezerwy | foto 2 LBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zaczęły się powołania żołnierzy do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach aktywnej rezerwy.

Reklama

Ustawa o Obronie Ojczyzny wprowadziła nowe formy służby wojskowej. Chodzi o m.in.służbę w ramach aktywnej rezerwy, którą tworzą ją rezerwiści i zgłosili chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyli 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia.

- Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć Rzeczypospolitej Polskie, stale rozwijać się i podtrzymywać nawyki i kompetencje w obszarze obronnym. Nowa forma służby jest dostępna w Wojskach Obrony Terytorialnej - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zaznacza dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła – aktywna rezerwa może być doskonałym wyborem dla byłych żołnierzy. Ma być również alternatywą dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, którzy nie są w stanie z uwagi na wymagania pracodawcy utrzymać wymaganej w służbie gotowości.  Byli żołnierze zawodowi mogą liczyć na stanowiska dowódcze - jako zastępcy oraz stanowiska instruktorskie.

Zgodnie z Ustawą służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba może być pełniona w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

- Za proces rekrutacji do tej formy służby odpowiadają Wojskowe Centra Rekrutacji i to tam ochotnicy chcący wstąpić w szeregi aktywnej rezerwy powinni skierować swoje pierwsze kroki - dodaje por. Gaborek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy