Reklama

Reklama

Lublin: Urzędnicy czekają na uwagi mieszkańców kilku dzielnic. Chodzi o zmiany przestrzenne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Urzędnicy czekają na uwagi mieszkańców kilku dzielnic. Chodzi o zmiany przestrzenne - Zdjęcie główne

Spotkanie dla mieszkańców dzielnic Głusk i Abramowice w ramach Planu dla Dzielnic | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Gotowe projekty dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dla terenów w dzielnicach Głusk, Abramowice i Czechów Północny, czekają na uwagi mieszkańców.

Reklama

- Uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma bardzo istotne znaczenie dla poprawnego zagospodarowania otaczającej nas przestrzeni. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na spotkania otwarte i wspólną dyskusję o proponowanych rozwiązaniach. O każdym z projektów, przez trzy tygodnie w trakcie jego wyłożenia do wglądu publicznego, można porozmawiać osobiście również z projektantami - mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w dzielnicach Głusk i Abramowice prezentowany jest po raz drugi. Po pierwszym wyłożeniu wprowadzono zmiany wynikające z rozpatrzenia zgłoszonych uwag i ustawowo wymaganych uzgodnień z instytucjami. Teren opracowania w rejonie Głusk-Abramowice obejmuje blisko 160 ha powierzchni częściowo zagospodarowanych terenów, które nie posiadają obowiązującego planu miejscowego.

- Przez jego centralną część przebiega Ekologiczny System Obszarów Chronionych, który obejmuje dolinę rzeki Czerniejówki, obecne tereny pól poniżej ul. Miętowej oraz zieleni wysokiej poniżej ul. Przepiórczej. Dla ochrony doliny rzeki projekt dokumentu wyznacza tereny zieleni nadrzecznej i zieleni urządzonej. Rezerwuje nowe tereny pod ogólnodostępną zieleń i strefy szczególnych przestrzeni publicznych. Zabytki występujące w granicach opracowania, w ramach dawnego miasteczka Głusk, zgodnie z projektem również objęte zostaną dodatkową ochroną planistyczną. Dodatkowo projekt planu wyznacza i sankcjonuje tereny cmentarza parafialnego z jego zabytkową częścią - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Uwagi składane do projektu planu w większości dotyczyły obsługi komunikacyjnej i umożliwienia podziału i przekształcenia działek rolnych na budowlane. Projekt planu dopuszcza realizację nowej, dwukondygnacyjnej zabudowy w postaci domów jednorodzinnych i usług. Budynki niewiele wyższe, 12 metrowe, dopuszczone są na terenach przeznaczonych pod obiekty produkcyjne, składy i magazyny przy granicy miasta (w rejonie ul. Strojnowskiego/Głuskiej). Obsługę komunikacyjną ma zapewnić zaplanowany układ nowych dróg, chodników i ścieżek pieszo-rowerowych. Pas drogowy ul. Abramowickiej w proponowanym kształcie spełnia warunki techniczne dla drogi klasy głównej. Dodatkowo zapisy projektu planu miejscowego zalecają stosowanie uniwersalnych rozwiązań na etapie prac projektowych, by były one dostępne również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Projekt zakazuje stosowania jaskrawych kolorów pokryć dachów i ustala kolorystykę ścian elewacji budynków o niskim nasyceniu. Dla zachowania ładu przestrzennego wprowadza ograniczenia w umieszczaniu nośników reklamowych.

Aktualnie trwa teżprezentacja projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w dzielnicy Czechów Północny, dla terenu o powierzchni około 24 ha pomiędzy ul. Choiny, przedłużeniem ul. Nasutowskiej a granicą miasta. Zaktualizowane zapisy planistyczne również w tym miejscu mają umożliwić właścicielom odrolnienie działek, o co wielokrotnie wnioskowano, i w przyszłości przeznaczenie terenów rolnych na cele budowlane. Jednocześnie proponowana zmiana ma dostosować zapisy planu miejscowego z 2005 roku do aktualnej polityki przestrzennej miasta i kierunków rozwoju zawartych w Studium uchwalonym w 2019 roku, które w tej lokalizacji wskazuje m.in. tereny zabudowy jednorodzinnej, usługowej oraz tereny zieleni o charakterze publicznym, jak park, zieleńce, skwery i zieleń urządzona.
 
 
- Projekt zmiany planu, zgodnie z obowiązującym dokumentem studium, wskazuje przeznaczenie terenu pod usługi i zabudowę mieszkaniową jednorodzinną o maksymalnej wysokości do 10 metrów i II kondygnacji naziemnych. W centralnej części przewiduje zieleń urządzoną z ogrodami działkowymi, strefą parkingów i niezbędną infrastrukturą. Ogólnodostępna zieleń urządzona z możliwością lokalizacji urządzeń sportowo-rekreacyjnych dostępna będzie we wschodniej części opracowania. Przy granicy miasta, w miejscu niedawno zrealizowanej zajezdni autobusowej i parkingu typu Park&Ride, projekt ustala tereny obsługi komunikacji i parkingów. W projekcie planu przewidziano dodatkowo obszary zieleni towarzyszącej, izolacyjnej i szpalery drzew od strony tras komunikacyjnych oraz główne powiązania pieszo-rowerowe z terenami przyległymi. Dodatkowo został wprowadzony nowy układ komunikacyjny (drogi i ciągi pieszo-jezdne) dla obsługi nowo wprowadzanych funkcji terenów - opisuje Joanna Stryczewska.

Projekty planów i zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dostępne są w siedzibie Wydziału Planowania przy ul. Wieniawskiej 14 oraz na stronach internetowych Biuletynu Informacji PublicznejUwagi do projektów należy składać do: 12 maja (ul.Choiny) i 24 maja (Głusk-Abramowice). Uwagi należy składać pisemnie pocztą tradycyjną na adres: plac Króla Władysława Łokietka 1 20-109 Lublin, drogą elektroniczną: planowanie@lublin.eu, przez ePUAP lub za pośrednictwem portalu partycypacyjnego decyduje.lublin.eu
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy