Reklama

Reklama

Lublin: Uniwersytet Medyczny przeszkoli żołnierzy WOT

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lublin: Uniwersytet Medyczny przeszkoli żołnierzy WOT - Zdjęcie główne

Lublin: Uniwersytet Medyczny przeszkoli żołnierzy WOT | foto 2 LBOT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Terytorialsi będą szkolić się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podpisało porozumienie o współpracy z uczelnią.

Reklama

Współpraca między Wojskami Obrony Terytorialnej a Uniwersytetem Medycznym w Lublinie trwa od około trzech lat. Podpisanie nowego porozumienia ma przypieczętować dotychczasowe działania w zakresie podnoszenia kwalifikacji medycznych przez żołnierzy WOT. Celem porozumienia jest możliwość korzystania z zaplecza medycznego oraz kadry Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do szkolenia terytorialsów w zakresie ratownictwa medycznego.

- Niemal co szósty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej ma specjalność wojskową związaną z medycyną. Kształtowanie i podtrzymanie kompetencji medycznych żołnierzy wymaga odpowiedniego zaplecza – miejsca takie jak to są doskonałym przykładem, iż szkolenie to może być realizowane blisko jednostek wojskowych na najwyższych światowych standardach. Wojna obronna Ukrainy nadaje szczególny kontekst formalizowanej dziś współpracy - podkreślił gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Z kolei prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dodał, że podpisanie porozumienie ma ogromne znaczenie, ponieważ "uczestnicząc w szkoleniu żołnierzy WOT mamy wspólne korzyści, będziemy mieli lepiej wyszkolonych partnerów, od których możemy czerpać m.in. zdolności organizacyjne. Nie możemy zapomnieć o ich niesionej pomocy w czasie wirusa SARS-CoV-2. Tego nigdy im nie zapomnimy".

Czynniki, które legły u podstaw sformalizowania współpracy pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, jest rosnąca liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, coraz większe zaangażowanie w działania przeciwkryzysowe oraz aktywność szkoleniowa formacji na terenie całego kraju Efektem umowy ma być również poprawa bezpieczeństwa żołnierzy realizujących przedsięwzięcia poprzez szybsze udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia obywateli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy