Reklama

Reklama

Lublin: Uczniowie szkół zawodowych uczą się w wakacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina 274 uczniów z 8 lubelskich szkół zawodowych zdobywa doświadczenie zawodowe na wakacyjnych stażach.

Reklama

Przyszli chemicy, technolodzy żywności i elektrycy z lubelskich szkół zawodowych poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Ma to podnieść ich konkurencyjność na rynku pracy i zwiększyć szanse na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.
 
- Efektywny system kształcenia zawodowego to jeden z istotnych warunków rozwoju gospodarczego naszego miasta i regionu. Kładziemy duży nacisk na jego modernizację, pozyskując na ten cel środki zewnętrzne. Projekty, które realizujemy mają na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez rozwijanie wiedzy specjalistycznej i umiejętności praktycznych nauczycieli i uczniów, a także rozwijanie współpracy szkół z pracodawcami i uczelniami wyższymi. Elementem dostosowywania placówek do realiów współczesnego rynku pracy jest też doposażenie pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt, narzędzia i oprogramowanie - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydent Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.
 
Od czerwca do sierpnia w ramach projektów „Fachowcy jutra” i „Lubelska Wyżyna Specjalistów” odbywają się płatne staże zawodowe dla uczniów. Przeznaczone są dla osób uczących się w 10 zawodach: technik informatyk, technik analityk, technik technologii chemicznej, technik technologii żywności, technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, technik elektronik, technik spedytor oraz technik logistyk. Uczestnikom zapewniona jest m. in.: odzież ochronna, wymagane szkolenia BHP i badania lekarskie, zwracane są również koszty dojazdu. Każdemu stażycie przyznawazny jest opiekun i stypendium.
 
- Uczestnictwo w stażach pozwala na zdobycie umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Organizacja staży zawodowych daje także korzyści szkołom, które nawiązują kontakty i rozwijają nowe formy współpracy ze środowiskiem pracodawców, by wspólnie wzmacniać kształcenie zawodowe. Staże uczniowskie prowadzone są w 64 przedsiębiorstwach. Łącznie w wyniku realizacji projektów w stażach uczniowskich weźmie udział 488 uczniów i uczennic - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Oferta edukacyjna szkół zawodowych i informacja o firmach z nimi współpracujących znajduje się na platformie współpracy „Stawiamy na zawodowców”. Pracodawcy otrzymują za pośrednictwem platformy wiedzę o ofercie, zasobach i działalności szkół zawodowych prowadzonych przez Miasto Lublin oraz informację o kwalifikacjach i umiejętnościach nabywanych w poszczególnych zawodach. Uczniom i pracodawcom daje możliwość wyszukiwania i otrzymywania ogłoszeń z ofertą praktyk, staży, szkoleń czy pracy. Dodatkowo platforma ma ułatwiać uczniom szkół podstawowych wybranie dalszej ścieżki edukacyjnej.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy