Szkolenia były to rutynowymi kursami weekendowymi lubelskich terytorialsów. Są one realizowane w terenie, w stałych rejonach odpowiedzialności oraz na obiektach garnizonowych w Lublinie, Białej Podlaskiej i Dęblinie. Poza podtrzymywaniem potencjału bojowego celem jest budowa indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu.
- Żołnierze z lubelskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej odbyli na Zalewie Zemborzyckim kolejne już w tym roku szkolenie z ratownictwa wodnego. Pod okiem doświadczonych instruktorów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Lublinie uczyli się technik pomocy osobom tonącym z wykorzystaniem kombinezonów do pracy w wodzie, rzutek ratunkowych, deski medycznej oraz łodzi rozpoznawczych, doskonalili również umiejętności udzielania pierwszej pomocy tonącemu - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Z kolei dęblińscy terytorialsi na Wiśle, w ramach kursu prowadzonego przez instruktorów z 13 Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego doskonalili umiejętności sprawnego manewrowania łodzią motorową, desantowania, znajomość locji i znaków żeglugowych, ratownictwa przedmedycznego oraz zasad współdziałania w ramach reagowania kryzysowego. Kurs skończył się państwowymym egzmianem i zdobyciem przez żołnierzy patentów sternika motorowodnego.
Na szkolenie stawili się również żołnierze z 23 Bialskiego batalionu lekkiej piechoty, którzy pod czujnym okiem strażaków z OSP Jasionka, Milanów i Wierzchowiny Stare zapoznali się z procedurami postępowania podczas wypadków komunikacyjnych, wykorzystując narzędzia hydrauliczne ćwiczyli wykonywanie dostępu do osoby poszkodowanej, następnie stabilizację i udzielanie pierwszej pomocy rannemu. Do tego wspólnie analizowali obowiązujące procedury akcji poszukiwawczych.
- Takie szkolenia w istotny sposób przyczyniają się do rozszerzania kompetencji żołnierzy w zakresie prowadzenia działań kryzysowych i ratowniczych. Zdolności do podjęcia działań pomocowych czynią bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Kwalifikacje i zdolności podwójnego zastosowania są niezbędne w sytuacjach kryzysowych” – podsumowuje ostatnie szkolenia płk Tadeusz Nastarowicz dowódca lubelskich terytorialsów - podsumowuje por. Gaborek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.