reklama
reklama

Lublin: Specjalna aplikacja sprawdzi opłaty za śmieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Specjalna aplikacja sprawdzi opłaty za śmieci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto będzie korzystać z aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach dotyczących wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aplikację Lublinowi udostępni Świdnik, na którego zlecenie powstała.
reklama

- Liczymy na to, że narzędzie, które opracowano na zlecenie Miasta Świdnik, usprawni nam proces weryfikacji deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę i wykorzystanie aplikacji. Przed nami etap testów i sprawdzania rozwiązań technicznych w warunkach lubelskich. Zawarte porozumienie ma również na celu wymianę doświadczeń dotyczących wdrażania działań rozwojowych w dziedzinie gospodarki odpadami - mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
 
Aplikacja powstała, żeby wspomóc gminy w uszczelnieniu systemu pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dzięki niej ma być zwiększona skuteczność wykrywania nieprawidłowości w deklaracjach składanych przez mieszkańców.
 
- Zestawia ona ze sobą zanonimizowane dane, znajdujące się w zasobach Urzędu Miasta oraz miejskich spółek i jednostek organizacyjnych z informacjami zawartymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Po ich przeanalizowaniu narzędzie wskazuje adresy nieruchomości, których właściciele z dużym prawdopodobieństwem podali nieprawidłowe informacje - wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Najpierw zostanie stworzona baza danych dla Lublina. Potem zaczną się testy, a następnie etap weryfikacji niespójności w złożonych deklaracjach. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień i ewentualnie do korekty deklaracji. 
 
Taka aplikacja powstała w ramach rządowego programu GovTech Polska. Sam program ma na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań stojących aktualnie przed administracją publiczną.
 
 
Poza tym od 1 lipca 2021 roku w Lublinie obowiązuje nowa metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami. Wysokość opłaty jest uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Do tej pory złożono deklaracje na ponad 283 tys. mieszkańców Lublina.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama