reklama
reklama

Lublin przetestuje system alarmowania? Radny Wcisło: "Konieczne z uwagi na trwającą za naszą granicą wojnę"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin przetestuje system alarmowania? Radny Wcisło: "Konieczne z uwagi na trwającą za naszą granicą wojnę" - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaTest systemu alarmowania mieszkańców na wzór warszawskich ćwiczeń, proponuje radny Konrad Wcisło.
reklama

Radny miejski Konrad Wcisło (klub prezydenta Miasta Lublin) skierował do władz miasta interpelację. Proponuje przeprowadzenie testu systemu alarmowania polegającego na emisji modulowanego dźwięku syren przez trzy minuty.

- Celem tego ćwiczenia jest weryfikacja sprawności systemu alarmowego oraz zapoznanie mieszkańców z procedurami alarmowymi. Przeprowadzenie testów jest konieczne z uwagi na trwającą za naszą granicą wojnę oraz napięta sytuacja na bliskim wschodzie - napisał radny.

Zaproponował, aby test obejmował system alarmowy Urzędu Miasta Lublin i Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz pozostałe obiekty publiczne wyposażone w sygnały alarmowe. 

reklama

- Zdaję sobie sprawę, że podobne ćwiczenie zostało zrealizowane w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służbami wojewody, co stanowi dowód na skuteczność takich działań w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności - opisuje Konrad Wcisło. - Jestem przekonany, że przeprowadzenie testu nie tylko pozwoli na sprawdzenie technicznych możliwości systemów alarmowych, ale także pomoże ocenić ich skuteczność w dotarciu do mieszkańców. Dodatkowym celem ćwiczenia jest oswojenie mieszkańców z procedurami alarmowymi, aby w sytuacji rzeczywistego zagrożenia potrafili oni odpowiednio zareagować.

Dodał, że informacje o nadchodzącym teście miałyby być przekazane mieszkańcom przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które wyśle komunikaty, podkreślając, że w 
czasie ćwiczeń należy zachować spokój.

reklama

Zdaniem radnego test sygnałów alarmowych powinien odbyć się w ramach „Tygodnia edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców Lublina".

- W tym czasie można by zorganizować różnorodne działania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa na ulicach, udzielania pierwszej pomocy oraz rozpoznawania sygnałów alarmowych. Takie przedsięwzięcie nie tylko zwiększy świadomość mieszkańców, ale również wzmocni poczucie bezpieczeństwa w naszej społeczności - podsumowuje Wcisło w interpelacji.

Jeszcze nie ma odpowiedzi.

reklama

Test systemów alarmowania w Warszawie odbył się 9 października. W ramach ćwiczeń użyto dźwięk modulowanego syren, co trwało 3 minuty. Po godzinie odwołano alarm poprzez wyemitowanie dźwięku ciągłego trwającego również 3 minuty. 

- Mieszkanki i mieszkańcy usłyszą głośny, 3-minutowy dźwięk z syren alarmowych systemu Urzędu Miasta oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ze środków masowego przekazu dowiedzą się o powodzie uruchomienia syren – w tym przypadku będą to jedynie ćwiczenia. Taki test odbędzie się po raz pierwszy dlatego tak ważne jest, aby możliwie wszyscy byli uprzedzeni o ćwiczeniach aby uniknąć niepotrzebnego zaniepokojenia. Naszym celem jest sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania na terenie całego miasta a także budowanie świadomości wśród mieszkańców jak się w takiej sytuacji zachować -  podkreślał przed testem Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Żyjemy w niepewnych czasach i musimy uczyć się lub przypominać sobie jak zachowywać się w sytuacjach nadzwyczajnych. Ćwiczenie alarmowe będzie ważnym testem naszej odporności na wszelkiego rodzaju kryzysy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama