Reklama

Reklama

Lublin: Progi zwalniające na Sławinku spowolnią kierowców?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Progi zwalniające na Sławinku spowolnią kierowców?  - Zdjęcie główne

Progi zwalniające na Sławinku spowolnią kierowców? | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zbudowania progów zwalniających na ul. Bohaterów Monte Cassino chce Marcin Nowak z Rady Miasta Lublin. Władze miasta już odpowiedziały.

Reklama

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) napisał interpelację do władz miasta. Dotyczy ona spowolnienia ruchu kołowego na ul. Bohaterów Monte Cassino - na odcinku od al. Warszawskiej do ul. Czeremchowej. Zaznaczył, że o takiej konieczności dotarły do niego sygnały od mieszkańców dzielnicy Sławinek.

- Pragnę zauważyć, że pomimo tego iż arteria ta nie jest drogą główną, wielu kierowców traktuje ją jako taką, lekceważąc jednocześnie ograniczenie prędkości wynikające z przepisów ruchu drogowego. Problem potęguje ponadto znajdujące się na tej ulicy Przedszkole nr 15 i związane z tym zagrożenie bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do tej placówki - napisał Marcin Nowak.

Zaproponował, żeby na tym odcinku ulicy zbudować progi zwalniające, które wymusiłby na kierowcach redukcję prędkości, dodatnio wpływając na bezpieczeństwo pieszych. - Pragnę podkreślić jednak z całą wyrazistością, że jestem otwarty również na inne rozwiązania, które przyczynią się do rozwiązania niniejszego problemu - dodał wiceprzewodniczący.

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju napisał, że ul. Bohaterów Monte Cassino jest w strefie uspokojonego ruchu kołowego. Droga ta jest objęta strefowym ograniczeniem prędkości do 30 km/h, a skrzyżowania funkcjonują jako równorzędne. Z kolei postój odbywa się na jezdni na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym. Oprócz tego pojazdy te stanowią naturalne uspokojenie ruchu.

- Lokalizację każdego progu zwalniającego należy rozpatrywać w kontekście całej długości ulicy w oparciu o obowiązujące przepisy, które wskazują odległość progów zwalniających od skrzyżowań. Z powyższych przepisów wynika ilość i wzajemna odległość między nimi - napisał Szymczyk.

Dodatkowo, Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością przeprowadził wstępną analizę uwarunkowań ul. Bohaterów Monte Cassino (odcinek od al. Warszawskiej do ul. Czeremchowej) pod kątem możliwości zastosowania progów. Z analizy wynika, że zgodnie z obowiązującymi przepisami może być tam minimum 3 progi. Lokalizacja progów zwalniających powinna zostać zaopiniowana przez Radę Dzielnicy w formie uchwały.

- Trzeba mieć też na uwadze, że progi zwalniające utrudniają odśnieżanie jezdni i prawidłowe odwodnienie drogi oraz wydłużają czas dojazdu dla służb ratunkowych. Powodują też hałas i drgania, szczególnie mogą być uciążliwe dla mieszkańców posesji znajdujących się w bliskości zlokalizowanego progu zwalniającego - dodaje zastępca prezydenta. - Ponadto informuję, że na chwilę obecną z uwagi na ograniczone możliwości budżetu miasta, wykonanie wyniesień należy traktować jako zadanie inwestycyjne do ewentualnego ujęcia w planie budżetowym na kolejne lata.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy