Reklama

Reklama

Lublin: Pożegnali honorowego obywatela miasta. Pogrzeb ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego [GALERIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego - kapłana archidiecezji lubelskiej, duszpasterza Polonii w Ziemi Świętej oraz honorowego obywatela Lublina. W dzieciństwie został ocalony z Holocaustu

Reklama

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza św. pogrzebowa kapłana archidiecezji lubelskiej, duszpasterza Polonii w Ziemi Świętej śp. ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera). Zmarł 21 października w wieku 90 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 listopada. Zaczęły się mszą pogrzebową w Archikatedrze Lubelskiej, a ciało zostało złożone na cmentarzu żydowskim w Izbicy, gdzie podczas II wojny światowej z rąk Niemców zginęły jego matka i siostry.
 
- Żegnamy człowieka niezwykłego, unikalnego świadka dramatycznych wydarzeń XX w. Jak sam mówił nosił w sobie dwa światy: Jakub Hersz Griner i Grzegorz Pawłowski, Polak i Żyd, katolicki ksiądz i sługa Mesjasza, kochający swoje obie ojczyzny, człowiek łączący narody, religie i kultury, budowniczy pokoju, człowiek niezwykłej mądrości i życzliwości - mówił abp Stanisław Budzik metropolita lubelski rozpoczynając mszę.

CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Zmarli dwaj lubelscy księża
 
Śp. ks. Grzegorz Pawłowski po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Pełnił posługę w parafiach w Żółkiewce, Bobach, Chodlu, Kurowie, Lublinie-Głusku. Studiował biblistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Od 1970 r. pełnił posługę w Ziemi Świętej. Jest autorem katechizmu w języku hebrajskim pt. "Poznaj Mesjasza” i publikacji ukazujących realia Polski i Izraela w XX i XXI wieku.

- Jaką wewnętrzną moc i hart ducha musiał mieć jako dziecko i nastolatek, aby unieść ciężar tragizmu swojego losu, przechowywanego w sercu i podtrzymywanego w pamięci w całkowitej samotności. Jaką musiał mieć duchową tożsamość, żydowską i katolicką, aby pogodzić w jakiejś osobowej syntezie, bez uszczerbku i zdrady wiernym różne przynależności: żydowską, polską, judaistyczną, chrześcijańska, rodzinną, kapłańską, przyjacielską. Jednakową miłością obdarzał Żydów i Polaków. Jesteśmy winni pamięć i miłość, bo wiele mu zawdzięczamy. Jego postawa pełna wierności swemu wyborowi powołania kapłańskiego – do końca, jego ewangeliczne życie w naśladowaniu Chrystusa, ubogiego, czystego, pokornego, głoszenie dobrego imienia o Polakach, często powtarzał: Nie powiem żadnego marnego, złego słowa o Polakach, bo przecież zawdzięczam im życie. To ważna katecheza dla naszego życia społecznego - podkreślał podczas homilii bp Mieczysław Cisło.
 
Postanowieniem Andrzeja Dudy - Prezydenta RP i na wniosek Przemysława Czarnka - ministra edukacji i nauki, śp. ks. inf. Grzegorz Pawłowski został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej w Izraelu i za pracę duszpasterską. Odznaczenie na ręce abp. Stanisława Budzika w trakcie mszy pogrzebowej przekazał minister Przemysław Czarnek.
 
Z kolei prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekazli listy kondolencyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Metropolita lubelski nominowany do Kongregacji Wychowania Katolickiego
 
- Jako człowiek dwóch narodowości przekazywał prawdę o tym, że godność ludzka jest wartością uniwersalną. Przyjąwszy chrześcijaństwo stał się jako kapłan opiekunem Polaków przybywających do Izraela – jego drugiej ojczyzny. A swoją postawą niestrudzenie udowadniał, że braterstwo, wzajemna solidarność są tym, co łączy oba nasze narody. Wdzięczny za ocalenie podkreślał zawsze zasługi Polaków ratujących Żydów, a wierny swoim rodzinnym korzeniom dawał świadectwo godności zakorzenionej w kulturze i tradycji. Przeszedł przez życie własną drogą. Drogą wierności prawdzie i służby drugiemu człowiekowi. Wspierając duchowo i materialnie Polaków w Izraelu dawał wyraz nadziei, która każe nam ufać, że dobro zawsze ostatecznie zwycięża - napisał Prezydent RP.
 
- Z szacunkiem chylimy głowę przed świadectwem jego życia. Pracował niestrudzenie na rzecz budowy dobrych stosunków polsko-żydowskich, wielokrotnie publicznie dając świadectwo własnego doświadczenia w tym zakresie. Zawsze podkreślał, że Polska i Izrael to jego dwie ojczyzny i za każdą z nich oddałby życie. Znaczną część swojego życia poświęcił więc pracy na rzecz budowy ich dobrych relacji. Bliskim śp. ks. Pawłowskiego składam najszczersze kondolencje. W świecie, który tak łatwo tworzy podziały i z najbardziej błahych powodów wznosi mury, głos człowieka, którego doświadczenia najstraszniejsze skłaniają do tego, by budować mosty, to głos unikatowy, bezcenny. Zapamiętamy go z wdzięcznością - napisał Mateusz Morawiecki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy