Reklama

Reklama

Lublin: Odpowiedzą za wyłudzenie kilkunastu milionów złotych z dotacji unijnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KMP Lublin

Lublin: Odpowiedzą za wyłudzenie kilkunastu milionów złotych z dotacji unijnych - Zdjęcie główne

Lublin: Odpowiedzą za wyłudzenie kilkunastu milionów złotych z funduszy unijnych | foto KMP Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 14,8 mln złotych zabezpieczenia majątkowego oraz 31 zarzutów - to efekt wspólnego śledztwa policjantów z KMP w Lublinie oraz Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Zatrzymanych zostało 8 osób, zamieszanych w wyłudzenia funduszy unijnych.

Reklama

Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. Czynności prowadzone były we współpracy z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej,

- Śledztwo dotyczyło wyłudzenia dotacji unijnych w kwocie ponad 14,8 miliona złotych przez jednego z zamojskich przedsiębiorców. Mężczyzna dzięki współpracy z innymi podmiotami uczestniczył w obrocie "pustymi”, bądź częściowo „pustymi” fakturami, co pozwoliło zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze. Pozyskane środki z Unii Europejskiej miały być przeznaczone na innowacyjne projekty w branży meblarskiej. Do wystawiania faktur dochodziło od 2017 roku do 2020 roku. Faktury dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług oraz towarów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Transakcje były fikcyjne - informuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski z KMP w Lublinie.

Zatrzymano 8 osób w wieku od 38 do 61 lat, w tym 49-letniego organizatora procederu. Sprawcy usłyszeli łącznie 31 zarzutów związanych z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur, w celu wyłudzenia dotacji unijnych oraz zwrotu podatku VAT. W trakcie postępowania zastosowanych zostało 6 tymczasowych aresztów oraz dwa dozory. Policjanci i prokuratorzy ustalili łącznie mienie podlegające zabezpieczeniu majątkowemu na łączną kwotę ponad 14,8 mln zł. Zabezpieczeno nieruchomości i gotówkę.

Trzem z oskarżonych z uwagi na uczestniczenie w obrocie poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT o łącznej wartości przekraczającej 5 milionów złotych zarzucono popełnienie zbrodni zagrożonej karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Czyny zarzucone pozostałym oskarżonym, zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy