Reklama

Reklama

Lublin: Nowe miejsce integracji na mapie miasta. Mieszkańcy spotkają się tam z uchodźcami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Nowe miejsce integracji na mapie miasta. Mieszkańcy spotkają się tam z uchodźcami - Zdjęcie główne

Lublin: Nowe miejsce integracji na mapie miasta | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W centrum miasta rozpoczął działalność „baobab”, czyli przestrzeń służąca wymianie doświadczeń, realizacji projektów oraz spotkań migrantek i migrantów, uchodźczyń i uchodźców, mieszkanek i mieszkańców Lublina.

Reklama

Miasto Lublin i Stowarzyszenie Homo Faber w koalicji z organizacjami pozarządowymi zacieśniają współpracę na rzecz integracji wszystkich mieszkańców. Nowa przestrzeń powstała dzięki zaangażowaniu międzynarodowych partnerów: DRC, UNHCR, IKEA, Strabag. Mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 39b.
 
- „Baobab” wyrasta z wieloletnich doświadczeń współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi. Ostatni rok, szczególnie wspólne zaangażowanie w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, okazał się kluczowy dla wytyczania skutecznych form działania na rzecz integracji i wsparcia nowych mieszkańców i mieszkanek Lublina. Wierzę, że „baobab” będzie miejscem skutecznego wsparcia dla potrzebujących, a także symbolem otwartości Lublina - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Podstawą działania nowego miejsca ma być doświadczenie wyniesione z kilkunastoletniej pracy Stowarzyszenia Homo Faber w obszarze włączania, aktywizowania i integracji społecznej migrantów, uchodźców, Polek i Polaków. „Baobab” to suma wszystkich działań Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, który w pierwszych miesiącach wojny objął działaniami kilkanaście obszarów pomocowych. Rozmowy na temat utworzenia „baobabu” prowadzone były od marca 2022 r. Nowe miejsce integracji prowadzone jest przez Stowarzyszenie Homo Faber we współpracy z szeroką koalicją organizacji pozarządowych, w skład której wchodzą: Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Organizacja Młodzieży Ukraińskiej „Płast”.
 
 
- „Baobab” to miejsce spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Do tworzenia oferty społecznej, kulturalnej, integracyjnej i włączającej zapraszane są inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, także organizacji migranckich i mniejszościowych. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań kierujemy do społeczeństwa przyjmującego, czyli mieszkanek i mieszkańców Lublina - mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.
 
Pomoc udzielana w „baobabie” oferowana jest przez międzynarodowy, międzysektorowy zespół pracowników organizacji pozarządowych doświadczonych w pracy na rzecz społeczności migranckich, pomocy humanitarnej i praw człowieka oraz miejskich urzędników zajmujących się partycypacją społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi, polityką integracji cudzoziemców i równym traktowaniem.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy