reklama
reklama

Lublin: Niektórzy mogą potrzebować pomocy w zimie. Ratusz prosi o zwracanie uwagi na m.in. bezdomnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Niektórzy mogą potrzebować pomocy w zimie. Ratusz prosi o zwracanie uwagi na m.in. bezdomnych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW okresie jesienno-zimowym Miasto apeluje o zwracanie uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy.
reklama

Wsparcie może być niezbędne seniorom, osobom samotnym czy z niepełnosprawnościami. Z uwagi na spadki temperatur ten czas jest trudny dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

- W okresie zimowym stale monitorujemy sytuację osób, które przebywają w przestrzeni miejskiej, zachęcając do skorzystania z oferowanych form schronienia. Wsparcie osób bezdomnych obejmuje działania w kierunku pokonania kryzysu bezdomności, które w pierwszej kolejności koncentrują się na zapewnieniu pomocy w postaci schronienia i zabezpieczenia elementarnych potrzeb, takich jak posiłek i odzież. Każdy sygnał o osobach przebywających w warunkach niedostosowanych do zamieszkania i stwarzających bezpośrednio zagrożenie dla zdrowia lub życia umożliwi właściwym służbom miejskim skuteczną interwencję i pomoc - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wynika, że rokrocznie w Lublinie przebywa około 300 osób w kryzysie bezdomności.Mogą one korzystać z oferty 10 placówek zabezpieczających schronienie i dysponujących łącznie 262 miejscami. Są to schroniska, ogrzewalnie i noclegownia, a ich działalność jest dofinansowywana przez Miasto Lublin w kwocie 2 mln zł rocznie. Obecnie jest w nich 190 osób. Dodatkowo osoby z problemem bezdomności mają do dyspozycji dzienny ośrodek oferujący świetlicę, zaplecze sanitarno-higieniczne oraz pomoc przedmedyczną. Na terenie Miasta działają również dwie kuchnie społeczne zapewniające osobom potrzebującym gorący posiłek. Dane teleadresowe placówek dla osób bezdomnych znajdują się w załączniku.
 

- Nadchodząca zima to czas, w którym również osoby starsze, samotne czy z niepełnosprawnościami mogą potrzebować szczególnego wsparcia. Aktualnie miejska sieć wysokiej jakości usług dedykowanych seniorom oraz mieszkańcom z niepełnosprawnościami to między innymi 35 placówek pobytu dziennego, tj. 6 centrów dziennego pobytu oraz 26 klubów seniora oferujących szeroką gamę usług, od specjalistycznej terapii i rehabilitacji, po wsparcie psychologa, pracownika socjalnego, gorący posiłek, jak również rozwój pasji i zainteresowań, czy organizację czasu wolnego i integrację - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Specjalistyczne usługi społeczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami oferuje 9 środowiskowych domów samopomocy i 3 ośrodki z miejscami dziennymi, całodobowymi i wytchnieniowymi świadczące terapię rehabilitację, celem podtrzymywania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia oraz zapewnienia niezbędnej opieki i bezpieczeństwa. Osoby niesamodzielne mogą również liczyć na pomoc w miejscu zamieszkania. Dzięki projektom realizowanym w środowisku, takim jak program „Kompleksowej opieki domowej” czy Program Teleopieki „SOS dla Seniora” (tzw. opaski życia) mogą czuć się bezpieczne w swoim otoczeniu. Szerokie spektrum działań osłonowych uzupełnia pomoc finansowa, pomoc w postaci obiadów (w tym także dowożonych do miejsca zamieszkania osób niesamodzielnych w ramach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie), wsparcie wolontariuszy, czy też pomoc w uzyskaniu dofinansowań do posiadanych źródeł ciepła.
 
Informacje o możliwościach i warunkach korzystania z oferty centrów dziennego pobytu i klubów seniora dostępne są w Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie, przy ul. Lwowskiej 28 oraz pod numerem telefonu 81 466 55 60. Informację o zasadach korzystania z usług ośrodków wsparcia, jak również możliwości skorzystania z pomocy w postaci schronienia, wsparcia finansowegogorącego posiłku, pomocy rzeczowej, usługowej oraz dodatków do wykorzystywanych źródeł ciepła dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie pod numerem telefonu 81 466 53 00. Pod wskazanym numerem można również zgłaszać przypadki osób przebywających w warunkach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama