reklama
reklama

Lublin: Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego stworzyli "sztuczną kość"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Medical Inventi

Lublin: Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego stworzyli "sztuczną kość" - Zdjęcie główne

Sztuczna kość | foto Medical Inventi

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaUnijne dofinansowanie pozwoliło spółce Medical Inventi związanej z Uniwersytetem Medycznym na stworzenie „sztucznej kości”.
reklama

Środowisko akademickie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy udziae prywatngo kapitału założyło spółkę Medical Inventi w celu komercjalizacji badań naukowych. Osiągnięciem zespołu badawczego, kierowanego przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską, było opracowanie kompozytu biomateriału kościozastępczego, czyli "sztucznej kości". Zastosowania „sztucznej kości” to m.in. onkologia, neurochirurgia, leczenie ran wojennych. Taka kość po wszczepieniu ma integrować się z kością pacjenta i dać efekt tworzenia się kości własnej. Dzięki temu nie potzrebna jest już kolejna operacja, aby usunąć implant. 

FlexiOss (tak nazwano ten produkt) to nowoczesny preparat implantacyjny trzeciej generacji do zastosowań w ortopedii, traumatologii narządu ruchu, chirurgii stomatologicznej oraz weterynarii. Kompozytem można np. wypełniać zębodoły, leczyć przetoki, wypełniać ubytki kostne powstałe w wyniku urazów kończyn. 

- Pozyskanie funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój było kluczowym elementem, aby móc zrealizować cele, które zakładaliśmy, i dojść do momentu, w którym dzisiaj jesteśmy - przekonuje Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi.

Spółka uzyskała wymagane przepisami dopuszczenia na rynki europejskie. Prowadzi też rozmowy z kilkunastoma partnerami w celu rozpropagowania produktu. Prezes spółki informuje, że trwają prace nad kwestią wprowadzenia „sztucznej kości” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponadto firma prowadzi procesy dopuszczeniowe w Singapurze, Wietnamie, Malezji i Indonezji oraz na rynek północnoamerykański.

- Nowe produkty zamierzamy komercjalizować z dwóch źródeł. Ze środków od inwestorów z rynku kapitałowego i z dofinasowań unijnych. Nowa perspektywa środków unijnych będzie dla nas bardzo istotnym elementem finansowania rozpędzonej maszyny przedsiębiorstwa Medical Inventi - zapewnia Maniecki.

Projekt FlexiOss otrzymał prawie 320 tys. zł dofinansowania. Dodatkowo jest to laureat konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama