Reklama

Reklama

Lublin: Na Sławinie powstanie nowy cmentarz. Miasto ogłosiło przetarg

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Na Sławinie powstanie nowy cmentarz. Miasto ogłosiło przetarg - Zdjęcie główne

Lublin: Na Sławinie powstanie nowy cmentarz | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowego cmentarza. Ma on być na Sławinie.

Reklama

Nowy cmentarz komunalny powstanie pomiędzy ul. Korpusu Ochrony Pogranicza a ul. Bohaterów Września. 

- Budowa nowej nekropolii to proces wieloletni, ale dla kwestii pochówków w Lublinie bardzo istotny. Według naszych wyliczeń nowy cmentarz zabezpieczy potrzeby miasta w tym zakresie na około 55 lat. Punktem wyjścia do powstania nowego cmentarza było przyjęcie studium dla Lublina oraz opracowanie i uchwalenie miejscowego planu dopuszczającego tego typu funkcje. Możliwość lokalizacji cmentarza w tej części miasta potwierdziły także wcześniej wykonane ekspertyzy - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Zgodnie z przepisami o chowaniu zmarłych, cmentarz ma mieć niezbędne zespoły obiektów. Są to oprócz powierzchni grzebalnych i obiektów kubaturowych takich jak dom pogrzebowy czy kaplica, także zaplecza gospodarcze, ciągi komunikacyjne, parkingi, miejsca gromadzenia odpadów oraz ujęcia wody. Natomiast zaprojektowana na cmentarzu zieleń ma mieć charakter zarówno izolacyjny, jak i dekoracyjny.
 
- Według wstępnej koncepcji, którą dysponuje miasto, nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha. Znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków – będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby i aleja zasłużonych. Teren przeznaczony pod tę inwestycję zlokalizowany jest przy północnej granicy miasta, w dzielnicy Sławin. Od strony wschodniej ograniczony jest ul. Bohaterów Września, będącą kontynuacją ul. Poligonowej i dojazdem do obwodnicy miasta, a od południa – ul. Korpusu Ochrony Pogranicza (przedłużenie ul. Zelwerowicza), która po planowanej rozbudowie wraz z drogą serwisową będzie stanowiła główną obsługę komunikacyjną nowego cmentarza - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Przez teren projektowanego cmentarza przebiega sucha dolina o istotnych walorach krajobrazowych. Dlatego wstępna koncepcja zakłada podział na dwie części – ogólnodostępny park (około 14 ha) leżący w suchej dolinie i na zboczach oraz założenie cmentarne (około 41 ha powierzchni grzebalnej) zlokalizowane na wzniesieniach. Powstanie droga wewnętrzna o długości około 2,3 km, o nieregularnym kształcie wytyczonym formą terenu. Z kolei wejście główne na cmentarz wraz z placem zostanie zaprojektowane od strony wschodniej. Przy wyjściu powstanie strefa zaplecza gospodarczego i administracyjnego dostępna od zewnątrz oraz pawilon handlowy, w którym będą kwiaciarnie i usługi pogrzebowe. Na cmentarzu, w wyeksponowanym punkcie, powinien zostać zaprojektowany dom pogrzebowy, z dwiema salami pożegnań. Naprzeciwko domu pogrzebowego przewidziano trójkątny teren pod budowę kaplicy o podobnej wysokości.
 
 
Natomiast w sąsiedztwie cmentarza mają być strefy parkingowe. Koncepcja zakłada również budowę kanalizacji deszczowej dla części utwardzonej, a dla terenów zielonych powstanie niecek infiltracyjnych i zbiornika retencyjnego również o funkcji ozdobnej z nasadzeniami roślin szuwarowych. Oprócz tego na cmentarzu znajdą się punkty czerpania wody i gromadzenia odpadów.
 
- Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie zobowiązany do przygotowania koncepcji zagospodarowania terenu dla całego cmentarza z możliwością podziału realizacji zadania na trzy etapy. Pierwszy etap obejmie oprócz zabudowy związanej powstaniem pierwszych miejsc grzebalnych i obiektów, także budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, dojazdów, dojść, ogrodzenia, małej architektury i oświetlenia. Kolejne będą polegały przede wszystkim na zwiększaniu powierzchni grzebalnej i rozbudowie infrastruktury - dodaje Monika Głazik.
 
Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na opracowanie projektu koncepcyjnego, 10 miesięcy – dokumentacji środowiskowej, w tym raportu oddziaływania na środowisko, 12 miesięcy – dokumentacji i opinii geotechnicznej oraz hydrogeologicznej oraz wszystkich projektów budowlanych i rozbiórek. Z kolei projekty wykonawcze, technologiczne i pozostałe opracowania – elementy dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinny powstać w ciągu 1,5 roku od daty zawarcia umowy. Wykonawca będzie zobowiązany do pełnienia nadzorów autorskich od rozpoczęcia robót budowlanych aż do zakończenia realizacji pierwszego etapu. Na etapie opracowania projektu koncepcyjnego powinny zostać przeprowadzone również konsultacje społeczne z mieszkańcami m.in. w formie spotkań i publicznej prezentacji.
 
Obecnie w Lublinie są cmentarze o łącznej powierzchni ponad 90 ha, w tym: dwa komunalne – ul. Droga Męczenników Majdanka oraz przy ul. Białej (łącznie około 42 ha) oraz cmentarze wyznaniowe (lub zespoły cmentarzy) przy ul. Lipowej, Unickiej, Głusk, Zemborzyckiej, Kalinowszczyzna, Ewangelickiej, Walecznych, Bazylianówka (łącznie około 50 ha). Aktualna rezerwa cmentarza na Majdanku będzie wystarczająca do czasu zakończenia budowy nowej nekropolii.
 
Czas na składanie ofert w przetargu upływa 18 października.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy