reklama
reklama

Lublin: Miasto we wspólnym projekcie z Polską Korporacją Recyklingu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto we wspólnym projekcie z Polską Korporacją Recyklingu - Zdjęcie główne

Lublin: Miasto we wspólnym projekcie z Polską Korporacją Recyklingu | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW zakładzie Polskiej Korporacji Recyklingu przy ul. Metalurgicznej zaprezentowano procesy, jakim poddawany jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, żeby odzyskać jak najwięcej surowców.
reklama

- Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale. Odzyskane materiały mogą być wykorzystane ponownie, część z nich można przetwarzać kilka czy kilkanaście razy, a niektóre, jak aluminium czy szkło, bez końca. Podstawą recyklingu jest więc dokładna i prawidłowa segregacja odpadów, a to działanie w największym stopniu zależy od każdego z nas - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Miasto Lublin współpracuje z Polską Korporacją Recyklingu Sp. z o.o., która jest jednym z największych tego typu zakładów w kraju. Spółka odpowiada za organizację systemu odbioru i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego od mieszkanek i mieszkańców Lublina, a od tego roku jest też partnerem Miasta przy realizacji międzynarodowego projektu. W Lublinie odbędą się kampanie edukacyjne dotyczące prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznymi elektronicznym. Zostaną również przeprowadzone pilotażowe działania z zakresu społecznej odpowiedzialności użytkowania takich urządzeń. W szkołach uczennice i uczniowie wezmą udział w zbiórce elektroodpadów, a w przestrzeni miasta pojawią się nowoczesne pojemniki do zbierania drobnego zużytego sprzętu elektronicznego. W ramach projektu odbędą się także akcje pilotażowe bezpośrednio u producentów sprzętu elektronicznego w celu ulepszenia produktów tak, by cykl ich życia trwał dłużej, a po zakończeniu użytkowania łatwo było odzyskać surowce, w tym elementy plastikowe.

- W Polskiej Korporacji Recyklingu staramy się wykorzystywać w jak największym stopniu potencjał surowcowy odpadów, które mogą stanowić dobrą podstawę do tworzenia nowych produktów. Warto zwrócić uwagę na stosowaną od tego roku w naszym zakładzie nowoczesną technologię, podczas której w 100% z recyklingu powstaje wysoko wydajny sorbent poliuretanowy do skutecznego zbierania zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni stałych i z powierzchni wód - mówi Witold Chemperek, wiceprezes zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu Spółka z o.o. z siedzibą w Lublinie.

W Lublinie od 2018 r. obowiązuje system segregacji odpadów komunalnych z podziałem na poszczególne frakcje odpadów. Zgodnie z nim papier i tekturę wrzucany jest do niebieskiego pojemnika lub worka, szkło do zielonego, metale i tworzywa sztuczne do żółtego, odpady BIO do brązowego, zaś bioodpady stanowiące części roślin do oddzielnego pojemnika lub worka na terenie nieruchomości. Wszystkie pozostałe odpady nienadające się do segregacji wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

- Prawidłowa segregacja jest bardzo ważna. Nieprawidłowości w tym zakresie oznaczają nie tylko więcej odpadów na składowiskach i szkodę dla naturalnego środowiska, ale także większy koszt ich zagospodarowania i wyższą dla wszystkich „opłatę śmieciową”. Ponadto, gminy ustawowo zobowiązane są do osiągania coraz wyższych poziomów przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu. Wskaźnik ten za ubiegły rok wynosił 25 procent, a za 2023 rok jest to już 35 procent - mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Poza tym, Miasto wprowadza system czerwonych kartek, jako sposób informowania o niewłaściwym sposobie segregacji. Pracownicy firm odbierających odpady komunalne z nieruchomości zamieszkałych, w przypadku stwierdzenia braku segregacji, będą naklejać na pojemniki czerwone naklejki. Kontenery, w których zostanie stwierdzona nieprawidłowa segregacja nie zostaną opróżnione w przewidzianym w harmonogramie odbioru odpadów dla danej frakcji dniu odbioru, ale w najbliższym terminie odbioru odpadów zmieszanych. Kolejne uchybienia w segregacji mogą wiązać się z nałożeniem podwyższonej opłaty za odbiór odpadów za miesiąc lub miesiące, w których stwierdzono brak segregacji odpadów. W Lublinie jest to dwukrotność miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Projekt potrwa do marca 2026 r., a jego wartość to ponad 2,3 mln euro. Środki przeznaczone na działania w ramach realizacji projektu w Lublinie wynoszą 112 tys. euro.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama