- Medycyna na KUL to nie tylko kształcenie przyszłych lekarzy. Uniwersytet będzie także prowadził badania naukowe w obszarze medycyny - zapowiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, który powołał pełnomocnika ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych. Będzie nim kardiochirurg i transplantolog prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.
KUL od kilku lat rozwija dydaktykę w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Zwieńczeniem tego było uruchomienie w tym roku akademickim studiów na kierunku lekarskim.
Jak teraz zapowiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski uczelnia będzie też prowadziła badania naukowe w tym obszarze. Pokieruje nimi specjalista z zakresie kardiochirurgii i transplantologii, prof. dr hab. n. med. Michał Zembala, który z rąk rektora odebrał nominację na pełnomocnika ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych.
- Chcemy przenieść nowoczesną transplantologię i kardiochirurgię do Polski Wschodniej. To praca, którą musimy wykonać wspólnie dla uniwersytetu, ale także dla miasta i dla regionu - zadeklarował prof. Zembala.
Jak podkreślił transplantologia i kardiochirurgia wymagają interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta, dlatego pierwszym krokiem będzie analiza potencjału, którym już dziś dysponuje Lublin w tym zakresie.
Z kolei rektor podkreślił, że Lublin, dzięki obecności Uniwersytetu Medycznego i szpitali, jest prężnym ośrodkiem medycznym. KUL chce jeszcze wzmocnić ten ośrodek. - Jako uniwersytet chcemy przyczynić się do podniesienia potencjału lubelskiej medycyny nie tylko w skali kraju, ale także Europy - mówił ks. prof. Kalinowski, który zapowiedział działania na rzecz wzmocnienia bazy klinicznej we współpracy z samorządem województwa lubelskiego.
Szczegóły tej współpracy będą znane na początku kwietnia.
Prof. dr n. med. Michał Zembala zajmuje się m.in leczeniem pacjentów z ciężką niewydolnością serca, przeprowadza zabiegi transplantacji serca oraz wszczepienia sztucznych komór serca i sztucznego serca. Jako pierwszy w Polsce wykonał implantację sztucznego serca oraz przeprowadził udane retransplantacje serca, wprowadzając ten zabieg do standardów postępowania medycznego. Jest także uznanym ekspertem w dziedzinie przezcewnikowego leczenia chorób zastawki aortalnej, której to techniki uczy lekarzy w kraju i za granicą.
Pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie 2018-2022 był koordynatorem Oddziału Kardiochiurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia. W 2021 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jest pracownikiem badawczym Wydziału Medycznego KUL. W Lublinie będzie również kierował oddziałem kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia, który w najbliższym czasie powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.