Zmiany, zmiany, zmiany. Kino Perła na dobre zadomowiło się w letnim kalendarzu kulturalnym wielu widzów, ale każdej, nawet najlepszej formule przydaje się czasem odrobina odświeżenia.
Dlatego w sezonie 2023 niedzielny cykl „Świat się śmieje” zastąpiliśmy blokiem „Zbrodnia (nie)doskonała”, w którym zaprezentujemy kino kryminalne, thrillery oraz produkcje,
w których bohaterowie balansują na krawędzi prawa. Największym przebojem tegorocznych niedzieli z Kinem Perła jest bez wątpienia trylogia Donato Carrisiego, kultowego włoskiego autora kryminałów, który postanowił zostać również reżyserem i sfilmować swoje własne powieści. Efektem tego jest tryptyk: „Dziewczyna we mgle” (2017), „W labiryncie” (2019) oraz – prezentowane premierowo! – „Jestem otchłanią” (2022), którego seans, 27 sierpnia, zamknie tegoroczną edycję Kina Perła.
Najgorętsze hity zarezerwowaliśmy jednak na blok piątkowy, zatytułowany nieco przewrotnie „Klasyczny piątek”, w którym chcielibyśmy pokazać, że filmy sprzed kilku i więcej lat cały czas budzą radość, ekscytację albo lęk, czyli – innymi słowy – nieustannie mają moc przyciągania widzów. Na otwarcie piątkowego bloku, 2 czerwca – i tym samym na otwarcie całej tegorocznej edycji Kina Perła – przygotowaliśmy „Jokera” (2019) z genialną, oscarową kreacją Joaquina Phoenixa w roli tytułowej. Kolejne elektryzujące, piątkowe tytuły to m.in. „Matrix”, film, który na zawsze odmienił kino SF (seans 9 czerwca), „Casablanca”, romans wszech czasów między Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman (seans 23 czerwca), „The Bodyguard” z niezapomnianą Whitney Houston w roli głównej (seans 28 lipca) oraz „Kac Vegas”, jedna z najpopularniejszych komedii XXI wieku (seans 18 sierpnia).
Środy to blok „Gorąco, gorąco” z komediami, romansami i filmami, których akcja toczy się w letniej scenerii. Znalazły się tu między innymi: pełna zachwycających widoków komedia „Dwa bilety do Grecji” (seans 14 czerwca); kolejna, rozgrywająca się w letniej scenerii komedia Woody’ego Allena „Hiszpański romans” (seans 12 lipca) oraz kapitalnie obsadzony komediodramat „Boscy” z Penélope Cruz i Antonio Banderasem w rolach głównych (seans 16 sierpnia). To nie ostatnie spotkanie z piękną Penélope, bowiem zobaczymy się z nią jeszcze 23 sierpnia, podczas seansu dramatu „Bezmiar”, który również zostanie u nas wyświetlony premierowo.
W czwartki, w ramach bloku „Dziwny jest ten świat”, pokażemy przede wszystkim wielkie hity kina festiwalowego i niezależnego. Na otwarcie cyklu przygotowaliśmy dla Państwa ubiegłoroczną Złotą Palmę z Cannes, czyli jadowicie złośliwą i niepoprawną politycznie satyrę Rubena Östlunda „W trójkącie” (seans 8 czerwca). To już druga Złota Palma tego reżysera, dlatego pomyśleliśmy, że warto przypomnieć pierwszą: „The Square” (2017), piekielnie zabawną komedię, wyśmiewającą absurdy współczesnego rynku sztuki (seans 20 lipca).
W cyklu czwartkowym pokażemy również najnowsze produkcje wybitnych twórców kina niezależnego: niepokojący dramat „Men” Alexa Garlanda (autora oscarowej „Ex Machiny”) ze znakomitą Jessie Buckley w roli głównej (seans 15 czerwca) oraz „Matki równoległe” Pedra Almodóvara, którego kolejne filmy regularnie goszczą w repertuarze Kina Perła (seans 29 czerwca).
Soboty tradycyjnie oddajemy we władanie kinematografii polskiej, w ramach bloku „A to Polska właśnie”. W tym roku będą to szczególnie mocne tytuły. Na otwarcie cyklu przygotowaliśmy wystrzałową biografię Kaliny Jędrusik „Bo we mnie jest seks” (seans 3 czerwca), a już tydzień później zaprezentujemy nominowany do Oscara dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego „IO” (seans 10 czerwca). Ponadto w soboty obejrzymy również dwa tytuły, które zdobyły Złote Lwy, najcenniejszą statuetkę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Silent Twins” (seans 1 lipca) oraz przepiękną, pełną nostalgii animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta (seans 15 lipca). Na szczególną uwagę zasługują również dwa dokumenty, które w ubiegłym sezonie odniosły spore sukcesy artystyczne i kasowe: „Lombard” czyli kapitalna, słodko-gorzka opowieść o gigantycznym lombardzie z dzielnicy Bobrek w Bytomiu (seans 5 sierpnia) oraz „Simona”, przejmująca opowieść o Simonie Kossak, wielkiej miłośniczce i popularyzatorce przyrody (seans 12 sierpnia). Cykl sobotni zamknie za to „Zołza”, częściowo autobiograficzna opowieść o carycy polskich seriali, Ilonie Łepkowskiej (seans 26 sierpnia).
Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.kinoperla.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.