reklama
reklama

Lublin. Jubileusz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie

Lublin. Jubileusz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia” - Zdjęcie główne

25-lecie ŚDS „Misericordia” | foto Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Środowiskowy Dom Samopomocy „Misericordia” obchodził 25-lecie istnienia. To jedna z najstarszych tego typu placówek w województwie lubelskim.
reklama

Z okazji jubileuszu działalność odbyła się uroczysta gala. Wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Misericordia” dyplomem uznania.

Wyróżnienie zostało przyznane za stworzenie przyjaznej przestrzeni dla osób z zaburzeniami psychicznymi, empatię, wrażliwość, wyrozumiałość i szacunek w stosunku do nich, wprowadzanie nowatorskich metod pracy terapeutycznej, organizowanie różnorodnych warsztatów i projektów, troskę o integrację społeczną i udział w życiu publicznym domowników ŚDS „Misericordia”, poprzez podejmowanie inicjatyw społecznych i niezwykłych w swej formie wydarzeń kulturalnych.

Podczas gali jubileuszowej wystąpili podopieczni z programem muzycznym. Zaprezentowała się także grupa teatralna „Przebudzenie”, działająca w ramach ŚDS.

 

Jubileusz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia”

W styczniu 1991 roku personel medyczny Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie i grupa wolontariuszy założyli stowarzyszenie, które miało pomagać osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał pierwszy ośrodek - Środowiskowy Dom Samopomocy „Misericordia”. Dzisiaj w domu przebywa 75 osób.

Środowiskowy Dom Samopomocy 'Misericordia' prowadzi terapię oraz rehabilitację dla osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi, mając na celu poprawę jakości ich życia i codziennego, aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Przebywające w domu osoby mogą skorzystać z pomocy psychologicznej i medycznej oraz uzyskać duchowe wsparcie księdza kapelana. Ważnym aspektem terapii są wspólne turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, imprezy integracyjne wraz z rodzinami podopiecznych, wycieczki do muzeów, wspólne świętowanie. Terapia opiera się między innymi na umożliwianiu podopiecznym uprawiania twórczości artystycznej, a poprzez   wspomagania ich rozwoju.

 
W ŚDS działa grupa teatralna "Przebudzenie", która skupia wokół swoich realizacji domowników, bywalców domowego klubu i wolontariuszy. Przedstawienia mają różnorodną tematykę, dotykają problemu uzależnienia ("W drogę"), miłości ("Miłość w czterech porach roku"), problemów wiary czy innych ważnych wartości ("Jasełka", "Misterium Męki Pańskiej", "Zaduszki poetyckie").

Osoby zainteresowane muzyką mogą się realizować w pracowni muzycznej, mając do dyspozycji różne instrumenty. Podopieczni utalentowani plastycznie biorą udział w konkursach i przeglądach, zaś ich prace są prezentowane na wystawach. Dla domowników dostępne są pracownie: kulinarna, stolarska, ceramiczna i komputerowa.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama