Reklama

Reklama

Lublin: Dzielnica Rury będzie mieć Miejski Dom Kultury? Radna proponuje konkretny budynek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Dzielnica Rury będzie mieć Miejski Dom Kultury? Radna proponuje konkretny budynek - Zdjęcie główne

Budynek przy ul. Balladyny 10 | foto Screen - Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina O przeznaczanie budynku przy ul. Balladyny pod Miejski Dom Kultury, poprosiła władze miasta radna Monika Kwiatkowska.

Reklama

Radna miejska Monika Kwiatkowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowała do władz miasta interpelację. Dotyczy ona powstania Miejskiego Domu Kultury w dzielnicy Rury. Poprosiła w niej o przeznaczeme budynku przy ulicy Balladyny 10, w którego posiadaniu jest gmina Lublin na Miejski Dom Kultury. 

- Charakterystyczny, parterowy budynek w kształcie wielokąta przy ul. Balladyny I O powstał w 1969 roku. Nieruchomość o metrażu 385 m2, ma charakter pawilonów handlowych zaprojektowanych przez architekta Oskara Hansena tak jak całe osiedle im. J. Słowackiego. W /w nieruchomość jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków i jest ważnym elementem na mapie LSM jak i całego miasta. Charakteryzuje się bardzo ciekawą formą przestrzenną, trochę rzeźbą ozdabiającą osiedle. Specyficzną cechą jest hiperboliczny dach, delikatność  i oszczędność wyrazu budowli. Nieruchomość jest częścią dokładnie przemyślanej koncepcji urbanistycznej, która niestety w chwili obecnej znajduje się w złym stanie i w 2017 roku została wyłączona z użytku - opisuje Monika Kwiatkowska.

Zdaniem radnej ważne dla miasta jak i jego mieszkańców jest zatrzymanie postępującej degradacji wartości architektonicznych i urbanistycznych krajobrazu osiedla. Dodała, że niezbędny byłby remont budynku, odtworzenie daszków i wymiana zniszczonych elementów oraz przeznaczenie budynku przez miasto na funkcje publiczne i społeczne odpowiadające potrzebom mieszkańców.

Dalej dodała, że dzielnica Rury jest największa dzielnicą miasta z liczbą 26 tysięcy zameldowanych mieszkańców, ale do tej pory nie posiada miejskiego ośrodka kultury, który by integrował lokalną społeczność.

- Lublin od kilku lat przedstawia niebywale bogatą ofertę kulturalną, z której w pełni nie mogą korzystać mieszkańcy dzielnicy Rury gdyż muszą dojeżdżać do oddalonych placówek, a to w wielu przypadkach jest dużym utrudnieniem. Miejsce o takim charakterze przyczyniłaby się do rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży, a starszym zapewniłaby możliwość wypoczynku i rekreacji. W obszarze dzielnicy funkcjonuje wiele oddolnych projektów. W mojej ocenie jednym z ważniejszych jest powstałe w 2018 roku Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (w skrócie MoM) jest jedynym muzeum pattycypacyjnym, którego format został pomyślany jako narzędzie dialogu pomiędzy zróżnicowanymi użytkownik.ami osiedla i miasta,  a także pomiędzy przeszłością a przyszłością - napisała Monika Kwiatkowska.

Podkreśliła też, że miejsce to cieszy się popularnością wśród mieszkańców osiedla w każdym wieku. Sama radna jest przekonana o tym, że mogłoby znaleźć swoją siedzibę  w miejscu propagowania kultury jakie miało powstać przy ulicy Balladyny 10.

- Jestem pewna, że tego rodzaju inwestycja jest wręcz konieczna i będzie w przyszłości przynosiła korzyści zarówno miastu jak i wszystkim jego mieszkańcom. Inicjatywa, o którą się zwracam do Pana Prezydenta w dwojaki sposób wpłynie na pozytywne funkcjonowanie miasta, a mianowicie uchroni zabytek architektoniczny przed degradacją, a także stworzy nowe miejsce kultuty na mapie Lublina tak bardzo potrzebne w tej dzielnicy - podsumowuje radna.

Jeszcze nie ma odpowiedzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy