reklama
reklama

Lublin będzie miał kolejnego Honorowego Obywatela? Tym razem chodzi o żużlowca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin będzie miał kolejnego Honorowego Obywatela? Tym razem chodzi o żużlowca - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaO nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Hansowi Nielsenowi, prosi radna Monika Kwiatkowska. Podkreśla Jego zasługi dla lubelskiego żużla.
reklama

Radna miejska Monika Kwiatkowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowała do władz miasta interpelację. Chodzi o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Hansowi Nielsenowi, pochodzącemu z Danii.

Przypomniała, że klub żużlowy Motor Lublin zdobył niedawno po raz pierwszy w historii złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski, a aktualnie jest na dobrej drodze  aby ten tytuł obronić. Dodała również, że w 1990 roku ówczesny beniaminek I ligi żużlowej - Motor Lublin przekazał informację, że zakontraktował trzykrotnego wówczas Indywidualnego Mistrza Świata - Hansa Nielsena.

- Lubelscy działacze poinformowali kibiców o kontrakcie zapowiadając, że słynny „Profesor z Oxfordu" pojawi się w składzie Motoru już w pierwszym meczu ligowym z ROW-em Rybnik, brązowymi medalistami z sezonu 1989. Spotkanie wyznaczono na 1 kwietnia, więc wielu fanów traktowało to jako żart prima-aprlisowy, który miał na celu ściągnąć więcej osób na trybuny ale o żarcie nie było jednak mowy, a kierownictwu Motoru naprawdę zależało, aby wzmocnić drużynę przed pierwszym sezonem w najwyższej klasie rozgrywkowej. Hansa Nielsena przywitały tłumy kibiców przed stadionem, pełne trybuny i bardzo żywiołowe reakcje i tak oto Hans Nielsen rozpoczął proces realizacji marzeń lubelskiej drużyny o miejscu medalowym w Ekstraklasie, a także na zawsze odmienił krajobraz lubelskiego żużla - opisuje Monika Kwiatkowska.

reklama

Zaznaczyła także, że Motor Lublin jako pierwszy w Polsce przyjął do swojego składu obcokrajowca, który był aktualnym mistrzem świata. Tym samym lubelski klub zapoczątkował - zdaniem radnej - "proces przekształcenia ligi polskiej w najlepszą żużlową ligę na świecie jaką jest PGE Ekstraliga".

Hans Nielsen ma 22 tytuły mistrza świata, z czego 4-krotnie zdobywał ten tytuł indywidualnie. W latach 1990 - 1993 reprezentował klub żużlowy Motor Lublin, przyczyniając się do zdobycia przez Lublinian w 1991 roku wicemistrzostwa Polski. 

reklama

- Poprzez profesjonalną postawę na torze, perfekcyjną technikę jazdy budzącą szeroki podziw postawą sportowca-dżentelmena zaskarbił sobie szacunek i sympatię lubelskich kibiców. W związku z tym wielokrotnie wybierany był przez mieszkańców najpopularniejszym sportowcem Lubelszczyzny - napisała radna.

Oprócz tego, w 1999 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski za wybitne zasługi dla polskiego sportu żużlowego i za działalność społeczną odznaczył Hansa Nielsena Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

reklama

- Jestem przekonana, że nadanie temu wybitnemu sportowcowi najwyższego wyróżnienia miasta Lublin, stanowić będzie ukoronowanie jego wieloletniej drogi zawodowej i licznych sukcesów, które pozostawiły pozytywne wspomnienia w sercach i umysłach tysięcy kibiców - argumentuje Kwiatkowska. - To właśnie odwołanie się do czasu kiedy Hans Nielsen startował w barwach Motoru przyświecało obecnym działaczom klubu żużlowego w Lublinie, którzy podjęli się próby odbudowania świetności tego pięknego sportu w naszym mieście. Hans Nielsen do dziś pozostaje w kontakcie ze środowiskiem żużlowym w Lublinie, wielokrotnie odwiedzał Lublin po zakończeniu bogatej kariery, a w swoich wypowiedziach zawsze z bardzo dużym uznaniem mówi zarówno o Lublinie jak i lubelskich kibicach.

Jeszcze nie ma odpowiedzi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama