We wtorek (18 lutego) zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia drugiej edycji otwartego konkursu ofert skierowanego do organizacji pozarządowych działających w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pt. „Lubelskie dla pszczelarzy”. Jego głównym celem jest wyłonienie wykonawców, którzy w sposób profesjonalny dokonają zakupu węzy pszczelej i rozprowadzą ją wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane na terenie województwa lubelskiego pasieki.
Realizacja konkursu ma przyczynić się do zwiększenia liczby silnych i zdrowych rodzin pszczelich na terenie województwa lubelskiego oraz wzmocnienia prawidłowego ich funkcjonowania. Niezbędnym do tego warunkiem jest ograniczanie gromadzenia się w ulach patogenów poprzez cykliczną wymianę plastrów gniazdowych (węzy).
Dlaczego węza pszczela?
Węza pszczela jest unikalnym dla pszczół szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który pomaga pszczołom łatwiej odbudować komórki pszczele i zapewnić czystość w ulu. Wymiana plastrów gniazdowych pozwala na znaczne ograniczenie nagromadzania się patogenów, wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej, a także zwiększa jakość pszczół.
Wymogiem pozyskania dotacji jest deklaracja zakupu węzy pszczelej odpowiedniej jakości, z dołączonymi wynikami badań laboratoryjnych każdej partii węzy wytworzonej w jednym procesie technologicznym: na obecność przetrwalników zgnilca amerykańskiego oraz pod kątem zafałszowań obcymi substancjami, takimi jak parafina i stearyna.
Zadanie zostało określone w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025”.
Ogłoszenie konkursu jest efektem wcześniejszej współpracy z pszczelarzami. Beneficjentami ubiegłorocznego konkursu było 9 organizacji, które otrzymały od samorządu województwa lubelskiego dotacje w łącznej kwocie 500 tys. zł. Przyznane środki finansowe wystarczyły na zakup ponad 8 ton węzy, która trafiła do ok. 4,7 tys. lubelskich pszczelarzy.
Termin składania ofert jest do 12 marca (do godz. 15:30). Termin realizacji zadania od 5 maja do 30 czerwca. Miejsce składania ofert to ul. Artura Grottgera 4 (20-029 Lublin).
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty w generatorze witkac.pl, następnie wydrukowanie złożonej elektronicznie oferty z dopiskiem „Lubelskie dla pszczelarzy 2025” i doręczenie jej do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na adres: ul. A. Grottgera 4, 20-029 Lublin lub na adres skrytki EPUAP: /umwlwl/SkrytkaESP lub na adres skrzynki e-Doręczeń: AE:PL-50810-20039-CIIGV-27.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.