Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi szkolili się na wypadek podtopień

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W środę (17 lutego) żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odbyli ćwiczenia przeciwkryzysowe w rejonie Twierdzy Dęblin. Ćwiczenia odbywały się na wypadek wystąpienia podtopień w województwie lubelskim.

Reklama

- Żołnierze z batalionu lubelskiego i dęblińskiego, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego 2 LBOT, we wtorek w godzinach popołudniowych zostali zaalarmowani, w związku z panującą sytuacją na głównych rzekach w kraju.  W dniu 17 lutego, w godzinach porannych blisko 150 żołnierzy OT stawiło się w swoich macierzystych batalionach, by następnie udać się w rejon ćwiczeń tj. na teren Twierdzy Dęblin - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Terytorialsi m.in. budowali i umacniali wały przeciwpowodziowe z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, doskonalili umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Realizowali ćwiczenia z obsługi sprzętu wchodzącego w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego, będącego na wyposażeniu 2 LBOT.

- Moduł zadaniowy to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, spowodowanych np. klęskami żywiołowymi. W jego skład wchodzą, m.in.: samochody ciężarowe, terenowe, pojazdy sanitarne, quady, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe do zabezpieczenia prac w nocy, łodzie z silnikiem zaburtowym, a także drobny sprzęt inżynieryjno-saperski jak: piły spalinowe i kombinezony do pracy w wodzie. Jednym z ważniejszych aspektów działania modułu jest jego mobilność i szybkość stawiennictwa żołnierzy i sprzętu w rejon działań przeciwkryzysowych - wyjaśnia kpt. Stanula. 

Takie ćwiczenia mają służyć sprawdzeniu ludzi, sprzętu i procedur przeciwkryzysowych w 2 LBOT. Kompanijny moduł zadaniowy był już użyty kilkakrotnie, m.in. podczas usuwania skutków trąby powietrznej w 2019 roku.

Obecna sytuacja powodziowa na Lubelszczyźnie jest stabilna. Synoptycy jednak przewidują ocieplenie, co może wpłynąć na poziom wód w Wiśle. - Ćwiczenia w Dęblinie potwierdziły, że żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w razie potrzeby są gotowi do działań przeciwpowodziowych - podsumowuje oficer prasowy 2 LBOT.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy