Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi pomagają w budowie szpitala tymczasowego

Opublikowano: wt, 15 gru 2020 12:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W tym tygodniu gotowy ma być szpital tymczasowy. W jego budowę zaangażowali się m.in. terytorialsi, którzy zainstalowali kontenerową elektrownię, mającą zasilać placówkę. Dodatkowo, po otwarciu szpitala zajmą się np. dystrybucją posiłków, triażem i administracją.

Reklama

Od jakiegoś czasu trwa budowa szpitala tymczasowego w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej. Ma on odciążyć szpitale drugiego poziomu w regionie, które hospitalizują zakażonych koronawirusem z tego typu pacjentów. Szpital, pacjentów ma zacząć przyjmować 19 grudnia. Na pierwszym etapie zostanie uruchomionych 56 łóżek na oddziale wewnętrznym i 10 łóżek respiratorowych. Organizacja placówki kosztowała około 20 mln zł. 

W budowę zaangażowani są m.in. żólnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 19. Brygady Zmechanizowanej. Codziennie, na miejscu pracowało kilkunastu żołnierzy, których zadaniem było logistyczne zabezpieczenie przedsięwzięcia, transport, montaż elementów wyposażenia i prace porządkowe.

- Kolejny etap wsparcia szpitala tymczasowego polega na zapewnieniu zasilania awaryjnego w energię elektryczną. W tym celu żołnierze z kompanii saperów 2 LBOT zainstalowali kontenerową elektrownię polową KEP-900. To urządzenie o wysokiej mocy, które w momencie braku zasilania w szpitalu, automatycznie uruchomi się i poda zasilanie konieczne do prawidłowej pracy aparatury medycznej oraz wszystkich urządzeń działających w szpitalu - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Urządzenie o łącznej mocy 900 kW może zasilić w energię elektryczną miejscowość liczącą 20 tys. mieszkańców, a jego dodatkowym atutetm jest jego mobilność. Terytorialsi regularnie realizują awaryjne podłączenia do sieci energetycznej z wykorzystaniem kontenerowej elektrowni polowej w ramach ćwiczeń WOT pk. „Pomocna Energia”.

- Na tym nie koniec zaangażowania żołnierzy 2 LBOT. Już niebawem, gdy szpital rozpocznie przyjmowanie pacjentów, Terytorialsi w trybie zmianowym będą realizować szereg zadań, aby wesprzeć personel medyczny w codziennym funkcjonowaniu placówki. Zajmą się, m.in. dystrybucją posiłków, triażem, czyli kontrolą osób wchodzących do szpitala, pracami administracyjnymi - zapowiada kpt. Stanula, dodając, że do tych zadań zostanie skierowanych kilkunastu żołnierzy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy