Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi na służbie w święta

Opublikowano: czw, 24 gru 2020 13:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Około 2,5 tys. żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez całe święta będzie zzangażowanych w działania przeciwkryzysowe. Wśród nich są m.in. wspieranie policji w monitorowaniu osób na kwarantannie, pomoc w szpitalach i Domach Pomocy Społecznej.

Reklama

Rozpoczynające się właśnie święta będą czasem służby do Wojsk Obrony Terytorialnej. W działania przeciwkryzysowe będzie zaangażowanych każdego dnia ponad 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Najwięcej terytorialsów, czyli ok. 70 dziennie, będzie kierowanych do wsparcia szpitali i pobierania wymazów. Z kolei ponad 50 żołnierzy będzie wspierać policję w monitoringu osób objętych kwarantanną, a ok. 10 skierowano do wsparcia Domów Pomocy Społecznej. Oprócz tego, pozostali żołnierze zawodowi i ochotnicy, pełniący czynną służbę wojskową, pozostają w gotowości, gdyby zostali oddelegowani do dodatkwoego wsparcia w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

- Świąteczny tok służby żołnierzy jest ustalany w Dowództwie Lubelskiej Brygady OT oraz na szczeblu pięciu batalionów lekkiej piechoty. Podstawą planowania są wnioski o wparcie kierowane przez instytucje takie jak: szpitale, placówki medyczne, stacje sanitarne, ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej oraz inne placówki opiekuńcze, policję, samorządy, organizacje pozarządowe, stacje krwiodawstwa i inne - informuje kpt. Damain Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Zasadą organizacji wsparcia w okresie świąteczno - noworocznym jest podział na dwa okresy. Żołnierze, którzy będą zaangażowani w działania w czasie świąt, będą mieli wolne w Sylwestra i Nowy Rok. Wyjątkiem są placówki „covidowe”, gdzie terytorialsi pełnią służbę w dyżurach dwutygodniowych, po czym kierowani są na kwarantannę.

- Dowództwo WOT szacuje, że każdego dnia w czasie Świąt Bożego Narodzenia w działania przeciwkryzysowe będzie zaangażowanych nawet 2,5 tysiąca żołnierzy - podsumowuje kpt. Stanula.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy