Reklama

Reklama

Lubelscy restauratorzy zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu? Jest projekt uchwały

Opublikowano: śr, 27 sty 2021 16:04
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lubelscy restauratorzy zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu? Jest projekt uchwały - Zdjęcie główne

Lubelscy restauratorzy zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu? Jest projekt uchwały | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Rada Miasta zdecyduje czy restauratorzy zostaną zwolnieni z opłat na koncesję alkoholu i niemal całkowicie z opłat za wynajem miejsc pod ogródki gastronomiczne. - Restauratorzy to grupa przedsiębiorców, których najbardziej dotkliwie dotyczą ograniczenia handlu i usług związane ze stanem epidemii - mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Reklama

Na czwartkowej (28 stycznia) sesji Rady Miasta Lublin Krzysztof Żuk - prezydent Lublina przedłoży projekt uchwały, która ma pomóc restauratorom, czyli jednej z najbardziej finansowo poszkodowanych branż podczas pandemii koronawirusa. Zgodnie z obostrzeniami restauracje i bary od 24 października 2020 roku nie mogą prowadzić stacjonarnej działalności i przyjmować klientów na miejscu. Możliwa jest tylko sprzedaż na wynos. Zasady te obowiązują do końca stycznia, ale obostrzenia w gastronomii prawdopodobnie nie zmienią się po tym terminie.

Prezydencki projekt uchwały zakłada zwolnienie lubelskich restauratorów z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021 roku oraz wydłużenie terminów wnoszenia kolejnych. Możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania dała samorządom ostatnia nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- Restauratorzy to grupa przedsiębiorców, których najbardziej dotkliwie dotyczą ograniczenia handlu i usług związane ze stanem epidemii. Ogromnym obciążeniem dla nich są stałe opłaty i niezależne od niskich lub nawet zerowych obrotów koszty, z którymi muszą się mierzyć. Dlatego natychmiast po przyjęciu przez rząd regulacji prawnej, która umożliwia zwolnienie i odroczenie opłat za sprzedaż alkoholu, występuję z wnioskiem do Rady Miasta Lublin o przyjęcie korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Po przyjęciu uchwały Rady Miasta Lublin, restauratorzy zostaną zwolnieni z pierwszej raty wnoszonej do 31 stycznia. Druga, wnoszona do 31 maja i trzecia – do 30 września zostanie odroczona do 31 października 2021 roku. Udogodnienia we wnoszeniu opłat będą dotyczyły przedsiębiorców korzystających z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ci przedsiębiorcy, którzy dokonali całej opłaty za 2021 rok już w styczniu, dostaną zwrot 1/3 opłaty rocznej. Natomiast tym, którzy wpłacili pierwszą ratę, zostanie ona zwrócona.

Odroczenie opłat koncesyjnych to nie jedyne udogodnienie ze strony Miasta dla lubelskich przedsiębiorców. Miasto Lublin chce pomóc lubelskim restauratorom, zwalniając ich niemal całkowicie z opłat za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne. Projekt uchwały w tej sprawie prezydent skierował również pod obrady najbliższej sesji. Proponowana stawka na 2021 rok miałaby wynieść symboliczny 1 grosz za 1 mkw. powierzchni pasa drogowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy