Reklama

Reklama

Łatwiejszy nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z początkiem lutego w życie weszły przepisy ułatwiające nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej nakręciła film promocyjny dla kandydatów do służby wojskowej.

Reklama

Od 1 lutego obowiązują nowe przepisy, które upraszczają rekrutacuję do terytorialnej służby wojskowej. Zmiany mają ułatwić nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej, zwłaszcza kandydatom mającym już orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej.

- Kandydaci, ubiegający się o powołanie do terytorialnej służby wojskowej, posiadający już uprzednio orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (tj. kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej) przez powiatowe lub wojewódzkie komisje lekarskie, w ramach kwalifikacji wojskowej, nie muszą już przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej. O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia, wpisana do książeczki wojskowej. Bez zmian pozostają natomiast regulacje dotyczące badań psychologicznych. Muszą je przejść wszyscy ochotnicy – łącznie z tymi, który mieli już wcześniej orzeczoną kategorię zdolności do służby - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do skrócenia naboru do czynnej służby wojskowej przyczynią się też Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane od września 2020 r. przy Wojskowych Komendach Uzupełnień, na terenie kraju. Maksymalnie w ciągu jednego dnia, kandydat do terytorialnej służby wojskowej odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz zostanie zbadany przez komisję lekarską. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z WCR kandydat, jeszcze tego samego dnia, otrzymuje kartę powołania na szkolenie podstawowe.

Główne wymagania dla kandydatów to: obywatelstwo polskie, pełnoletność, zdrowie fizycznie i psychicznie, niekaralność. Ochotnik nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej i posiadać przydziału kryzysowego.

Lubelscy terytorialsi przygotowali film promocyjny dla kandydatów do służby wojskowej. Premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę (28 lutego) o godz. 11.00 na kanale YouTube WOT. 

- W materiale zostały przedstawione wszystkie najważniejsze informacje dla osób, które rozważają wstąpienie w szeregi WOT. Kadrowcy i rekruterzy 2 LBOT opowiedzą o wymaganiach, zasadach i sposobach naboru do WOT. Podpowiedzą, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, szkolenia podstawowego i jak skorzystać z pomocy mobilnych rekruterów. Żołnierze opowiedzą o służbie, szkoleniach i etatowym sprzęcie Terytorialsów, podzielą się również swoimi doświadczeniami. Nie zabraknie ważnych informacji z zakresu finansów, a także cennych wskazówek psychologa - informuje kpt. Stanula. 

Osoby zainteresowane służbą w szeregach 2 LBOT w tym roku mają do wyboru kilka terminów na szkolenie podstawowe: 13-28.03., 8-23.05., 26.06.-11.07., 11-26.09., 20.11.-05.12. Dla żołnierzy rezerwy przygotowano dwa terminy szkolenia wyrównawczego: 17.04. i 09.10. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy