Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski podpisali porozumienie dotyczące tworzenia oddziałów klinicznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
- Dzisiejsze spotkanie i porozumienie jest bardzo ważnym elementem w perspektywie rozwoju naszego Wydziału Medycznego i kierunku lekarskiego - mówił prof. Mirosław Kalinowski. - Dzisiaj nasze działanie ma bardzo konkretny wyraz, kiedy ogłaszamy, że będziemy inwestować w bazę kliniczną. W najbliższym czasie pragniemy ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, 100 milionów zainwestować w bazę kliniczną, w szpitale i jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. W taki sposób baza związana z prowadzeniem badań klinicznych, badań naukowych z rozszerzeniem zajęć przedklinicznych w ramach kierunku lekarskiego zyskuje znaczące wsparcie
Wydział medyczny KUL znajduje się na kampusie na Kontantynowie, czyli w pobliżu szpitala przy al. Kraśnickiej.
- To jest również realizacja naszych marzeń, aby szpital wszedł na wyższy poziom - na poziom kliniki. Wydział lekarski KUL nam to umożliwia - podkreślał Jarosław Stawiarski.
Na mocy porozumienia dojdzie do utworzenia: Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz Kliniki Neurochirurgii. Kliniki powstaną na bazie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest największym szpitalem w regioni. Ma 40 oddziałów i ponad 1 tys. łóżek.
- Mam nadzieję, że wybudujemy najnowocześniejszą klinikę kardiochirurgii w ciągu trzech lat, po tej stronie Wisły. Stanie się ona kliniką KUL i będzie istotnym uzupełnieniem kształcenia medycznego na ścianie wschodniej. To nie ma być żadna konkurencja wobec Uniwersytetu Medycznego. Wyobrażam sobie to tak, aby UM i KUL ze sobą współpracowały i działały na chwałę nauki polskiej, a przede wszystkim będą zabezpieczały interesy pacjentów, którzy będą chcieli się w tych klinikach leczyć.
- Szpital przygotował się do tych wszystkich przedsięwzięć. Możemy w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy utworzyć Klinikę Neurochirurgii, bo posiadamy już najnowocześniejszy sprzęt. W dniu dzisiejszym została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na sale zabiegowe neurochirurgiczne. Najbardziej chcemy skoncentrować swoją uwagę na realizacji wspomnianego przedsięwzięcia, jakim jest Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii i Chorób Naczyń - podkreślał Piotr Matej, dyrektor szpitala.
Zaprezentowano również wizualizacje budynku nowego bloku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, który będzie nosił nazwę „S".
Do współpracy między Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim odnieśli się też ordynatorzy.
- Utworzenie Kliniki Neurochirurgii to duży benefit dla regionu. Studenci KUL będą mieli możliwość pobierania nauk w oddziałach klinicznych. Jest to również szansa na kształcenie się w przyszłości adeptów neurochirurgii. Zaplecze akademickie, które uzyskał szpital, umożliwi prowadzenie badań klinicznych i oferowanie najnowszych terapii dla pacjentów zarówno onkologicznych, jak i tych z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi, w który szpital się zaopatrzył, oraz możliwości prowadzenia badań w laboratoriach KUL uzyskamy lepsze wyniki i będziemy mogli zaoferować lepszą jakość leczenia pacjentów - mówił ordynator Oddziału Neurochirurgii dr hab. n. med. Cezary Grochowski
- To nie są tylko plany, ale również ich realizacja i materializowanie się. Dzisiejszy dzień jest tego najlepszym przykładem. My, personel Oddziału Kardiologii, ogromnie cieszymy się zarówno na współpracę z tworzącym się Oddziałem Kardiochirurgii i Kliniką Kardiochirurgii, jak również z całym Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Po wielu latach oczekiwań na zrobienie przez szpital gigantycznego kroku do przodu, ten gigantyczny krok właśnie ma miejsce – i z tego bardzo się cieszymy - dodawał Ordynator Oddziału Kardiologii dr n. med. Piotr Błaszczak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.