Obecne obostrzenia do 25 kwietnia i 3 maja
Do 18 kwietnia miały obowiązywać obecne obostrzenia. W środę (14 kwietnia) Adam Niedzielski - minister zdrowia w trakcie konferencji prasowej ogłosił, że obłożenie łóżek jest na poziomie 75 proc. Szef resortu zdrowia poinformował również, że sytuacja z łóżkami i respiratorami jest różna w zależności od regionów. Podkreślił, że jest to główna przesłanka do tego, że lockdown zostaje przedłużony o tydzień, czyli do 25 kwietnia. Jedyne co zostało otwarte - od poniedziałku (19 kwietnia) to żłobki i przedszkola dla wszystkch dzieci. Minister zdrowia dodawał też, że do 3 maja nie będzie możliwości prowadzenia hoteli i obiektów noclegowych.
W środę dowiemy się co dalej
W środę (21 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić decyzję w sprawie znoszenia obostrzeń.
- Dziś będzie kontynuacja trendu spadku zachorowań na koronawirusa. - mówił Adam Niedzielski we wtorkowej (20 kwietnia) rozmowie z Radiem ZET - Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy po trzeciej fali zafundować sobie czwartej fali zachorowań. To nie jest ten czas, by podejmować decyzję luzujące. Trzeba poczekać, by sytuacja wróciła do normalności również w zakresie sektora medycznego.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lubelskiem: 587 zakażeń
Ale podkreślał też, że rozpatrywana jest decyzja dotycząca powrotu dzieci do szkół i regionalnego powrotu handlu. - Wydaje się, że w tej chwili pójście w stronę regionalizmu jest najwłaściwszą drogą - stwierdził.
Na początku szkoły, na końcu gastronomia
Szef resortu zdrowia wyjaśniał, że najpierw planowany jest powrót uczniów do szkół, a potem będą pewnie przywrócone drobne usługi, później może handel wielkopowierzchniowy, w perspektywie są też hotele, a na końcu restauracje i fitness. - Siłownie i restauracje, z mojego punktu widzenia, są na końcu kolejki, ponieważ przyczyniają się do rozwoju wirusa - dodał.
Jednocześnie podkreslił, że mówiąc o restauracjach, myśli o przestrzeniach wewnątrz - Jak popatrzymy na inne kraje, to część z nich ogródki restauracyjne otwiera stosunkowo szybciej - dodał.
Zaznaczył, że data odmrażania gospodarki to przełom maja i czerwca.
Koniec z maseczkami na dworze?
W trakcie wywiadu dla Radia ZET był też dopytywany o zdjęcie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Podał możliwy termin, kiedy nakaz miałby zostać zniesiony.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lublinie: 98 zakażeń, 11 zgonów
- Myślę, że bliżej końca maja, bo według prognoz, którymi dysponujemy, w pierwszej połowie będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie, a to jest cały czas duża liczba - mówił Niedzielski.
Obowiązujące obostrzenia
Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. pozostają zamknięte, hurtownie i składy budowlane pozostają otwarte. Z kolei w kościołach i placówkach handlowych pow. 100 mkw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 mkw. zamiast 15 mkw. Zamknięte są salony fryzjerskie i kosmetyczne.
CZYTAJ TAKŻE: Z OSTATNIEJ CHWILI Koronawirus: Jest decyzja w sprawie żłobków i przedszkoli. Lockdown przedłużony o tydzień [WIDEO]
Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych, zamknięte pozostają kina, teatry, muzea oraz galerie sztuki. Zamknięte pozostają sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych. Co więcej, zamknięte są sauny, solaria i kasyna, siłownie i kluby fitness. Wszystkie szkoły funkcjonują w trybie zdalnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.