reklama
reklama

Konsultacje projektu planu dla lubelskiej dzielnicy Szerokie. Ruszą w poniedziałek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W marcu będą odbywać sie konsultacje projektu planu dla dzielnicy Szerokie. Na obszarze objętym opracowaniem wyznaczone zostały m.in. nowe tereny: zabudowy jednorodzinnej, jednorodzinnej i usługowej, jednorodzinnej o niskiej intensywności, usług w zieleni i aktywności gospodarczej.
reklama

Cel: osiągnięcie rozwiązań kompromisowych
 
W poniedziałek (1 marca) ruszą konsultacje planistyczne projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Szerokie. Projekt planu dotyczy północno-zachodniego fragmentu miasta – rejonu położonego pomiędzy: ul. Szerokie, rzeką Czechówką, ul. Główną, ul. Deszczową, granicą miasta i ul. Nałęczowską. Plan jest do wglądu do końca marca, a uwagi można zgłaszać do 16 kwietnia.
 
- Celem zmiany planu jest osiągnięcie rozwiązań kompromisowych. Z jednej strony spełniających oczekiwania właścicieli działek, którzy chcą na nich realizować inwestycje, a z drugiej zapewniających satysfakcjonujące zagospodarowanie przestrzeni dla tej części dzielnicy. Ważne są również rozwiązania rezerwujące miejsce pod funkcje o charakterze publicznym - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Opracowany projekt planu obejmuje tereny o powierzchni około 163 ha, dla których w większości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin przyjęty uchwałą Rady Miasta w 2002 roku. Niewielki fragment obszaru, położony w rejonie ul. Nałęczowskiej, nie posiada planu. Prace nad projektem planu rozpoczęto wraz z podjęciem uchwały Rady Miasta Lublin w 2012 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla Miasta Lublin, uchwalonym w 2019 r., na obszarze objętym opracowaniem wyznaczone zostały m.in. nowe tereny: zabudowy jednorodzinnej, jednorodzinnej i usługowej, jednorodzinnej o niskiej intensywności, usług w zieleni i aktywności gospodarczej. Konsultowany projekt planu zakłada rozwój zabudowy zgodnie z tymi kierunkami.
 
- Wykładany projekt planu uwzględnia ustalenia obowiązującego planu miejscowego oraz wyznacza nowe tereny przeznaczone pod zabudowę – głównie mieszkaniową jednorodzinną, na obszarach dotychczas przeznaczonych pod produkcję rolną bez prawa zabudowy. Dodatkowo w projekcie wyznaczono tereny usługowe, w tym przeznaczone pod usługi publiczne oraz usługi sportu i rekreacji - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Przy konkretyzowaniu przeznaczenia poszczególnych terenów, zasad ich zagospodarowania, zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania brane były pod uwagę uwarunkowania: przyrodnicze – położenie w pobliżu doliny Czechówki, przebieg Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych, ukształtowanie terenu (w szczególności cenne skarpy oraz obszary ochrony ujęcia wody Sławinek); kulturowe – przebieg układu ruralistycznego (wiejskiego) wpisanego do ewidencji zabytków i lokalizację stanowisk archeologicznych; infrastrukturalne – przebieg linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 110 kV wraz z jej strefą ochronną, przebieg sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej; komunikacyjne – układ drogowy oparty na różnych klasach dróg publicznych i wewnętrznych.

Gdzie znaleźć projekt?

Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko będzie dostępny od 1 do 31 marca, w godzinach od 8.00 do 15.00 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin, Wydział Planowania (ul. Wieniawska 14, XII piętro, pokój nr 1206A) i na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej UM Lublin w zakładce planowanie przestrzenne. Z uwagi na stan epidemii w celu osobistego zapoznania się z projektem planu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin, należy wcześniej umówić spotkanie poprzez kontakt e-mailowy: planowanie@lublin.eu lub telefoniczny: tel. 81 466 23 00.

Dyskusja publiczna

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami dotyczącymi planu miejscowego odbędzie się 31 marca o godzinie 14.00 w Ratuszu w sali nr 2. Chęć wzięcia udziału w dyskusji publicznej niezależnie od jej formy przeprowadzenia, należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 81 466 23 00 lub na adres e-mail: planowanie@lublin.eu do 26 marca. O formie dyskusji publicznej osoby, które zgłosiły chęć wzięcia w niej udziału, zostaną powiadomione telefonicznie lub e-mailowo w terminie do dnia 30 marca. W związku z wprowadzonym stanem epidemii możliwe jest przeprowadzenie dyskusji publicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym przypadku dla zarejestrowanych osób zostanie wygenerowany link do spotkania, który zostanie przesłany w e-mailu zwrotnym.

Zgłaszanie uwag

Uwagi do planu można składać na piśmie (Pl. Króla Władysława Łokietka 1, 20–109 Lublin) lub drogą elektroniczną: planowanie@lublin.eu, ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 16 kwietnia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama