Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz słowo "joga"? Powolne ruchy? Medytacja? Spokojna muzyka? Skojarzenia te są poniekąd słuszne, jednak nie pokazują całej prawdy o jodze. Zgodnie z nimi joga to nudne ćwiczenia, które może wykonać każdy. Nic bardziej mylnego. Joga daje bardzo szerokie możliwości. Dzięki niej możesz poprawić swoje samopoczucie, kondycję, rozciągnąć się, wzmocnić mięśnie, zredukować stres i wiele innych.
Joga - co to jest?
Joga łączy w sobie ćwiczenia fizyczne, oddechowe i umysłowe. Swoje źródło ma w filozofii indyjskiej, która skupia się na poszukiwaniu wszelkich powiązań pomiędzy ciałem a umysłem. Zgodnie dawnymi wierzeniami stosowanie się do zasad jogi miało prowadzić do przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia z kręgu wcieleń. Dziś jednak w większości przypadków joga odrywa się od kontekstu religijnego i pozostaje systemem ćwiczeń pozwalający na rozwój fizyczny i psychiczny. Ćwicząc jogę przyjmuje się kolejno rozmaite pozycje zwane asanami. Najważniejszą zasadą jogi jest pozostawanie w zgodzie ze swoim ciałem, a więc każda pozycja ma być optymalna dla ćwiczącego. Bardzo istotne jest również połączenie wykonywanych ćwiczeń ze spokojnym oddechem.
Jak joga wpływa na organizm? - zalety jogi
Joga ma wiele zalet zarówno dla ciała jak i umysłu. Tak jak każda aktywność fizyczna pozwala poprawić kondycję, wydolność oragnizmu, uelastycznia ciało oraz wzmiacnia mięśnie. Dzięki skupieniu na pogłębianiu oddechu podczas ćwiczeń praktyka jogi ma odprężający i wyciszający wpływ. Poza tym regularne praktykowanie jogi poprawia postawę, wspomaga trawienie, odciąża kręgosłup, dotlenia organizm, pobudza krążenie, redukuje wysokie ciśnienie tętnicze i wiele innych.
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Joga posiada wiele odmian. Warto je poznać, aby wybrać praktykę idealną dla siebie.
- Hatha Joga - to statyczna forma jogi idealna dla początkujących. Podczas ćwiczeń szczególną uwagę zwraca się na prawidłowy oddech.
- Ashtanga Joga - dynamiczna odmiana jogi, której cechą charakterystyczną są płynne przejścia pomiędzy pozycjami (asanami)
- Vinyasa Joga - ta odmiana wzmacnia i uelastycznia ciało, a także pozwala się odprężyć. Tutaj również ważne są płynne przejścia z jednej asany do następnej.
- Yin Joga - inaczej joga powięziowa, to bardzo spokojna i relaksująca odmiana, charakteryzuje się dłuższym pozostawaniem w poszczególnych pozycjach.
Gdzie na jogę w Lublinie?
Chcesz zacząć praktykować jogę? Oto kilka miejsc w Lublinie, w których możesz rozpocząć swoją przygodę:
- Mantra Strefa - Szkoła Medytacji i Samorealizacji
adres: ul. Lubartowska 68a
ocena w Google: 5.0
To studio to więcej niż praktyki jogi. Możemy wybrać się tu na medytację, warsztaty czy kurs gotowania. Matra regularnie organizuje rozmaite wydarzenia takie jak Music Night czy Sylwestrowe Mantra Party. - Przestrzeń Dobra
adres: ul. Juranda 7
ocena w Google 5.0
W tym studio każdy znajdzie coś dla siebie. Przestrzeń Dobra posiada szeroką ofertę zajęć z jogi dopasowanych do wieku i upodobań. Dodatkowo możną wziąć tu udział w warsztatach i wydarzeniach, a także skorzystać z masażu. - Szkoła Jogi Joganga
adres: ul. Głęboka 31
ocena w Google: 5.0
W szkole Joganga zajęcia odbywają się grupach dopasowanych ze względu na poziom zaawansowania. Dodatkową zaletą są zajęcia online, dzięki którym można praktywać jogę bez wychodzenia z domu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.