WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych i wyłonienie młodych mistrzów fachu.. Dlatego w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podpisano w czwartek (11 marca) list intencyjny o współorganizacji eliminacji krajowych WorldSkills Poland. Eliminacje wyłonią reprezentantów Polski na zawody WorldSkills w Szanghaju w 2022 roku. Głównym celem konkursu przeprowadzonego w Lublinie jest wyłonienie mistrzów tzw. zawodów przyszłości. Zaplanowane na 2 czerwca "Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland Lublin 2021 - Nowe Technologie” obejmą konkurencje dotyczące tzw. zawodów przyszłości: robotyka mobilna, cyberbezpieczeństwo, mechatronika, przemysł 4.0, chmura obliczeniowa (cloud computing).
- Konkurs WorldSkills to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu możemy promować szkolnictwo branżowe. Jednym z naszych głównych założeń jest to, aby każdy zawodnik, który będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj 2022, wyłoniony został z etapu eliminacji krajowych. Dlatego tak ważna jest m.in. współpraca z najprężniej działającymi firmami i instytucjami w Polsce. To realizacja w praktyce zmian w kształceniu zawodowym, które skupią się na bliskiej współpracy szkół i uczniów z pracodawcami - tłumaczył dr hab. Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.
- Cieszę się, że województwo lubelskie zostało wybrane do organizacji eliminacji WorldSkills Poland. Oznacza to, że nasze zaangażowanie w działania na rzecz nowoczesnych technologii, innowacyjnych badań i związanych z tym projektów, są zauważane na arenie krajowej. To duże wyróżnienie i szansa na promocję regionu - dodał Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.
- WorldSkills to 70-letnia tradycja, do której Polska dołączyła w 2018 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, została nominowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby koordynować przygotowania Polski do międzynarodowych konkursów branżowych WorldSkills i EuroSkills. Na każde zawody poszukujemy najlepszych zawodników i ekspertów z 6. sektorów branżowych. 28 maja w Tarnowie wraz z Grupą Azoty, pierwszy raz w tym roku organizujemy eliminacje w konkurencji technik laboratorium chemicznego. Nasza dzisiejsza obecność w Lublinie to rozpoczęcie etapu przygotowań do krajowych eliminacji w nowych technologiach i kontynuacja strategii przygotowań Polski do konkursu WorldSkills Szanghaj 2022 - poinformował dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów kierunków informatycznych lub pokrewnych, pracujących zawodowo lub uczących się, którzy w 2022 roku, przed WorldSkills Szanghaj ukończą 18 lat. W eliminacjach krajowych WorldSkills Poland 2021 uczestnicy biorą udział indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na konkursie w Szanghaju.
Głównym organizatorem wydarzenia w Lublinie jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (Fundacja Skarbu Państwa), współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a partnerami: Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii oraz Stowarzyszenie "Cyberbezpieczni” przy współpracy z Partnerami konkurencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.