reklama

Drugi najstarszy park w mieście wraca w wielkim stylu. W ten weekend czeka nas otwarcie pełne plenerowych atrakcji

Opublikowano:
Autor:

Drugi najstarszy park w mieście wraca w wielkim stylu. W ten weekend czeka nas otwarcie pełne plenerowych atrakcji - Zdjęcie główne
Autor: Miasto Lublin | Opis: Otwarcie Parku Bronowickiego już w ten piątek

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaW najbliższy piątek, 26 czerwca, po wartej ponad 8,9 mln zł rewaloryzacji, oficjalnie otworzy się zabytkowy Park Bronowicki. Z tej okazji miasto przygotowało dla odwiedzających bogaty program atrakcji, aby wspólnie celebrować długo wyczekiwany powrót popularnej zielonej przestrzeni.
reklama

Nowe oblicze zabytkowego miejsca

Prace na terenie liczącym ponad 2,5 hektara pozwoliły odtworzyć oryginalny układ alejek, który nawiązuje do planów z początku XX wieku. Zamiast zniszczonych ścieżek pojawiły się nowoczesne trakty z granitu oraz nawierzchni mineralnych. Całkowicie przebudowano również wejścia od stron ulic Fabrycznej i Bronowickiej, dzięki czemu park zyskał reprezentacyjny wygląd. Sercem całego założenia stała się duża pętla spacerowa okalająca zielony plac.

reklama

Inwestycja o wartości ponad 8,9 mln zł była możliwa dzięki unijnemu wsparciu. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło aż 7 mln zł.

– Rewaloryzacja Parku Bronowickiego to jedna z najważniejszych inwestycji w miejską zieleń zrealizowanych w Lublinie w ostatnim czasie. Dzięki wsparciu ze środków europejskich przywróciliśmy temu wyjątkowemu miejscu jego historyczny charakter, jednocześnie tworząc nowoczesną, funkcjonalną i dostępną przestręń do wypoczynku, rekreacji oraz spotkań mieszkanek i mieszkańców. Zakończenie tej inwestycji to zwieńczenie wieloletnich starań o odzyskanie przez Park Bronowicki należnego mu miejsca na mapie miasta, a także realizacja zobowiązania zawartego w zwycięskiej aplikacji Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jestem przekonany, że odnowiony park stanie się jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez Lublinianki i Lublinian. Serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania i odkrywania na nowo tej wyjątkowej przestrzeni – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

reklama

Za animację tego miejsca i sąsiedzką integrację będzie teraz odpowiadał Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”.

Atrakcje na cztery pory roku

Odnowiony park został zaprojektowany z myślą o każdym użytkowniku – od dzieci po seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, dla których przygotowano m.in. ułatwiającą orientację tyflomapę.

Na miejscu na stałe zagościły:

  • nowoczesny plac zabaw z urządzeniami wodnymi na upalne dni oraz górka saneczkowa na zimowe szaleństwa,
  • całoroczna siłownia plenerowa,
  • parkowy zdrój, liczne ławki, stoliki rekreacyjne, stojaki rowerowe, a także bezpłatna sieć Wi-Fi.
reklama

 

O bezpieczeństwo spacerowiczów zadba nowoczesny monitoring oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Morze kwiatów i grające drzewa

Ogromną zmianę przeszła parkowa roślinność. Zasadzono dziesiątki nowych drzew i krzewów (m.in. tulipanowce, dęby, ozdobne jabłonie czy żywopłot z grabów). Prawdziwą wizytówką parku staną się jednak olbrzymie łąki bylinowe o powierzchni 3,5 tys. m², na których posadzono 70 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin. Pomyślano też o ekologii – w parku pojawiły się domki dla owadów i budki dla ptaków.

reklama

Co nas czeka na otwarciu?

Świętowanie powrotu Parku Bronowickiego na mapę Lublina potrwa aż trzy dni. W programie zaplanowano m.in. warsztaty, koncerty i eksperymentalne słuchowiska.

Piątek (26 czerwca)

  • 14:00   oficjalne otwarcie Parku
  • 14:30 - 15:00    spacer z przewodnikiem z uwzględnieniem „Nomadycznego Teatru Dźwięku” Pawła Passiniego i Daniela Słomińskiego - eksperymentalnego słuchowiska plenerowego, łączącego nagrania archiwalne i wypowiedzi świadków z wykonywaną na żywo muzyką
  • 14:30 - 17:30    strefy kreatywne, warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, animacje
  • 15:00 - 16.00    koncert jazzowy na akordeon - Szymon Chołomiej
  • 16:00 - 17:00    spektakl impro - Teatr w Ogrodzie
  • 17:00 - 18:00    koncert dęto-skrzypcowego projektu poświęconego muzyce wschodniej Lubelszczyzny - Wędrowna Orkiestra Gimplów

 

Sobota (27 czerwca)

  • 11:00 - 16:00    strefy kreatywne, warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, animacje
  • 11:00 - 12:00    koncert akustyczny Łukasza Jemioły
  • 12:00 - 13:00    koncertu „Brazylijski Chill w Parku” w wykonaniu Sylvetty Księżniczki Wiatru i Marcina Kisiela

 

Niedziela (28 czerwca)

  • 10:00 - spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo