Reklama

Reklama

Co można robić w pierwszy weekend czerwca w Lublinie? Przede wszystkim Noc Kultury, ale nie tylko!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Marek Jedynak

Co można robić w pierwszy weekend czerwca w Lublinie? Przede wszystkim Noc Kultury, ale nie tylko! - Zdjęcie główne

Co można robić w pierwszy weekend czerwca w Lublinie? Przede wszystkim Noc Kultury, ale nie tylko! | foto Marek Jedynak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Podpowiadamy, jak aktywnie spędzić najbliższy weekend w Lublinie!

Reklama

Noc Kultury 4/5 czerwca

Tegoroczna edycja lubelskiej Nocy Kultury zaplanowana została z soboty (4 czerwca) na niedzielę (5 czerwca). Podczas wydarzenia Lublin na jedną noc stanie się najbardziej urokliwym zakątkiem Europy, a to za sprawą licznych instalacji artystycznych.

Lodowe rzeźby

 • Wyjątkowym i długo wyczekiwanym wydarzeniem będą lodowe realizacje w wykonaniu światowej klasy artystów z Ice Team, którzy na oczach widzów, między innymi za pomocą pił elektrycznych, wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Inspiracją była architektura Starego Miasta, więc na tarasie widokowym wyrośnie lodowa Brama Krakowska. To wszystko będzie można zobaczyć na dachu galerii Vivo! Lublin od godziny 19:00 do 2:00.
Instalacje w Browarze Perła

 • Ciekawe instalacje zobaczymy również w Browarze Perła. Będzie tam m.in. Wiosna w Browarze Jarosława Koziary oraz Wstążki w Perle – interaktywna instalacja, do której będziecie mogli wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości tasiemek. Instalacje można zwiedzić od godziny 19:00 do 2:00.
W stronę światła

 • To instalacja studentów Wydziału Artystycznego UMCS, którą zobaczymy w bramie ulicy Ku Farze. Głównymi elementami i zarazem bohaterami projektu są papierowe ćmy skupione wokół światła latarni. Delikatne nocne motyle poruszane ruchem powietrza podkreślą piękno jednego z ulubionych przez zwiedzających zakątków Starego Miasta.
Rajskie ptaki

 • Stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez kreatywnych studentów lubelskich uczelni zobaczymy na rogu ul. Archidiakońskiej i Złotej. Instalacja nosi tytuł Paradise lost I i dostępna jest od godziny 19:00 do 2:00.
Paradise Lost II

 • Na placu Po Farze zobaczymy Paradise Lost II, instalacje Jarosława Koziary. Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju. Poeta podkreśla jednak, że Opatrzność nie opuściła ludzi, ale pozostała dla nich przewodnikiem. Czas pokaże, jak trafna i dosłowna była metafora autora instalacji. Instalacja będzie czynna od godziny 19:00 do 2:00.
Szklane domki

 • Szklane domy to metafora, którą pamiętamy z „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Natomiast szklane domki to artystyczna wizja baśniowego miasteczka, nad którym fruwają szklane kolorowe ptaki. Znajdziemy je na ul. Grodzkiej 7. Instalacja jest czynna od godziny 19:00 do 1:00.
Kwiaty piekieł

 • W tym samym miejscu, bo na patio ul. Grodzkiej 7, możemy zobaczyć ceramiczną realizację niezwykłego projektu rzeźbiarskiego pn. ,,Kwiaty piekieł” luźno inspirowanego ,,Boską komedią”. Prezentacji niezwykłych form będzie towarzyszył głos Krystyny Czubówny. Instalacja jest czynna od godziny 19:00 do 1:00.
Szklane krople

 • Na ul. Dominikańskiej zobaczymy szklane krople. Deszcz kilkuset cudownych szklanych kropli, które dzięki podświetleniu będą mienić się kolorowymi refleksami. To idealne miejsce do zdjęć z przyjaciółmi. Instalacja dostępna będzie od godziny 19:00 do 2:00.
#słowonamurbeton

 • Projekt ma współczesną formę chmurek, dymków używanych w komiksach.  Autorki wychowały się na kreskówkach, które w graficzny sposób opisują rzeczywistość. Ta forma opowiadania jest im bliska i łatwa w odbiorze. Zajrzyjcie do bramy ul. Ku Farze.
Botaniczne wiraże

 • Botaniczne witraże to instalacja Jagody Zyszkowskiej, którą zobaczymy na ul. Dominikańskiej. Projekt nawiązuje do założenia w 1837 r. na dawnych Polach Dominikańskich Ogrodu Saskiego w Lublinie na wzór warszawskiego. Rośliny, które zostały wykorzystane przy zakładaniu ogrodu oprawione zostaną w szkło tworząc instalację botanicznych rozet wpisaną w przestrzeń miasta. Okno opuszczonej kamienicy na Starym Mieście w Lublinie i jego niedoskonałości pięknie będą kontrastować ze szlachetną techniką witrażową w jakiej wykonane są rozety. Jedna z latarni Starego Miasta również zostanie ozdobiona botanicznymi witrażami.
Inny wymiar

 • Na placu Rybnym zobaczymy Project Infinity. To zbiór czterech luźno ustawionych względem siebie różnej wielkości portali, które tworzą wrażenie głębi i sprawiają złudzenie przejścia do innego wymiaru. Celem instalacji jest stworzenie iluzji, która ma wprowadzić widza w głąb samego siebie, a jednocześnie wywołać pozór rozbicia rzeczywistości.
Mural

 • W tym samym miejscu (plac Rybny) dostępny będzie również Mural. Autorem muralu jest Marcin Wrzal – stypendysta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017. Uczestnik Studium Wiedzy o Sztuce – Galeria Labirynt. Forma projektu artysty jest symboliczna, nawiązująca do prac kubistów. Tematem będą myśli i przeżycia artysty. Wszystko utrzymane w tonacji czerni, bieli i szarości.
Mroźne wrota

 • Mroźne wrota to instalacja studentów WA UMCS. Żeby ją zobaczyć, musimy dotrzeć pod drzwi do kamienicy Grodzka 11. Podczas nocy Kultury, nawet w ciepły, czerwcowy wieczór, możesz napotkać płaskorzeźbę przypominającą bramę do Krainy Lodu. Magiczny klimat dekoracji utrzymanej w bieli podkreśla jej drobne kryształy. Autorska forma odżegnująca się od symetrii będzie zawierała w sobie różnorodne klucze. Artyści stawiają na lekkość i fantazję.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie nockultury.pl

Eko Piknik 2022

 • W sobotę (4 czerwca) nad Zalewem Zemborzyckim mieszkańcy ponownie będą mogli wziąć udział w Eko Pikniku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 od wspólnego sprzątania terenów zielonych. Eko Piknik rozpocznie się o godz. 10:00 na terenie eventowym przy Ośrodku Słoneczny Wrotków. Uczestnicy akcji zostaną wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki do zbiórki odpadów. Ich zadaniem będzie zebranie odpadów zanieczyszczających tereny wokół Zalewu Zemborzyckiego wzdłuż wschodniego brzegu oraz przybrzeżny las. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę i szansa na zgarnięcie nagród, ale także zabawy i pro-ekologicznej edukacji. Będą gry i konkursy, a także pokazy i prezentacje rozwiązań ekologicznych stosowanych przez lubelskie firmy i instytucje. Impreza potrwa do godz. 15:00. Wstęp wolny.
Program

 • Godz. 10:00 Rozgrzewka przed sprzątaniem – Fundacja Bez Miar – organizator Rajdu Nordic Walking
 • Godz. 10:00-13:00 Wydawanie worków na śmieci i rękawiczek – sprzątanie terenu wokół Zalewu Zemborzyckiego.
 • Godz. 10.00-15.00 Zabawy, konkursy i animacje na stoiskach Partnerów Pikniku.
 • Godz. 14:00 Ogłoszenie wyników konkursu.
 • Godz. 15:00 Zakończenie Eko Pikniku.

Kino CSK - Trzy piętra

 • "Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia. Produkcje filmowe emitowane będą od piątku do niedzieli w godzinach 19:00, 19:00, 18:00. Bilety w cenie 12/15 zł dostępne są w kasie CSK (Sklepik Kulturalny CSK) oraz na bilety.spotkaniakultur.com.

Festiwal kolorów

 • Festiwal Kolorów powraca do Lublina, wpadajcie ze znajomymi i rodziną na najbardziej pozytywną imprezę w Polsce! Pokolorujemy Lublin już niedługo, bo 4 czerwca. Impreza odbędzie się na terenie Browaru Perła w godzinach 15:00-20:00. Obowiązkowym i kluczowym punktem wydarzenia są cogodzinne, wspólne wyrzuty Kolorów Holi. Wstęp na teren Festiwalu jest całkowicie darmowy.

9. PKO Półmaraton Solidarności

Bieg 9. PKO Półmaraton Solidarności zaplanowano na trasie: start w Świdniku przed bramą WSK PZL Świdnik, al. Lotników Polskich; w Lublinie ulicami: Franczaka „Lalka” – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – rondo Lubelskiego Lipca ’80 – Al. Zygmuntowskie – Stadion Lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego (meta). Bieg odbędzie się przy ruchu częściowo ograniczonym.
Start 4 czerwca o godz. 9:00 sprzed siedziby WSK PZL Świdnik. Właśnie tam 42 lata temu, 8 lipca 1980 r., rozpoczął się strajk w WSK PZL Świdnik, który potem rozprzestrzenił się na całą Lubelszczyzną. Ponad 170 zakładów pracy i ponad 100 tyś. pracowników dało impuls polskiej drogi do wolności. Zawodnicy są w trakcie ostatnich przygotowań do najważniejszego lubelskiego wydarzenia w biegowym kalendarium, organizatorzy dopinają szczegóły wydarzenia. Zapisy on-line do 2 czerwca 2022. Od dzisiaj czwartek i piątek w godz. 12:00-20:00 wydawanie pakietów startowych: biuro Świdnik, ul. Lotników Polskich, w siedzibie naszego Partnera Technicznego MOK Świdnik. W dniu biegu biuro nieczynne.

Dzień otwarty Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy klubie Motor Lublin

Zapraszamy na dzień otwarty Szkoły Mistrzostwa Sportowego Motor Lublin, który odbędzie się w piątek 3 czerwca 2022. Spotykamy się o godz. 18:00 na prezentacji oferty szkoły w Sali Konferencyjnej na Arenie Lublin, przy ulicy Stadionowej 1. Następnie, o godzinie 19:00 odbędą się zajęcia pokazowe na boisku treningowym Areny Lublin.

Słoneczny Wrotków otwiera się na klientów

W ładne czerwcowe weekendy (soboty i niedziele) kompleks basenów ma być czynny od godz. 11 do 19. A wraz z rozpoczęciem wakacji Słoneczny Wrotków ma być dostępny już we wszystkie dni tygodnia.

W tym sezonie za normalny bilet wstępu (ważny przez cały dzień) trzeba będzie zapłacić 35 zł, czyli aż o 14 zł więcej niż w poprzednim sezonie. Całodzienny bilet dla dzieci do lat 7 będzie kosztować 12 zł (rok temu było to 7 zł), a młodzież do lat 18 będzie musiała wydać 23 zł zamiast 14. Jedyne, co się nie zmienia, to to, że za dzieci do lat 3 nie trzeba będzie płacić.

Od poniedziałku do piątku od godziny 16 do zamknięcia obowiązywać ma promocja, w której dzieci do lat 7 będą płacić za bilet 8 zł, młodzież do lat 18 wyda 17 zł, a dorośli 25 zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy