Zarządzanie kryzysowe, oprócz zadań stałych, które są regulowane procedurami, to przecież także te nieoczywiste wydarzenia, na które musimy być przygotowani. Od zaskakujących nas zjawisk atmosferycznych, różnego rodzaju żywiołów, które utrudniają życie nam i mieszkańcom, przez różnego rodzaju kwestie społeczne, konfliktogenne, tak jak to miało miejsce na granicy, czy wagi najcięższej - międzynarodowej, zagrażające potencjalnie bezpieczeństwu naszych mieszkańców, naszego całego kraju, tak jak to miało miejsce z naruszeniem przestrzeni powietrznej – mówi Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Wojewoda podczas spotkania Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wysłuchał sprawozdań ze stanu przygotowań przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Służby Ochrony Kolei, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Podkreślał, że okres ferii jest szczególnie newralgicznym czasem, podczas którego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
Przygotowanie służb, inspekcji i straży
Przedstawiciele służb, inspekcji i straży potwierdzili przygotowanie do działań podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Lublinie zamieszczone zostały informacje skierowane do organizatorów wypoczynku oraz rodziców zwierające szereg komunikatów i informacji dotyczących wypoczynku zimowego. W celu sprawdzenia warunków wypoczynku dzieci i młodzieży zaplanowane zostały kontrole miejsc wypoczynku na terenie całego województwa. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa lubelskiego można zgłaszać pod nr telefonu interwencyjnego Kuratorium Oświaty: 781 701 533.
Do 15 stycznia zarejestrowano na terenie województwa lubelskiego 160 zgłoszeń wypoczynku dla 5944 uczestników, w tym 114 półkolonii dla ok. 3300 dzieci i młodzieży.
Funkcjonariusze policji oraz inspekcji transportu drogowego będą sprawdzać stan techniczny autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowiska. Będą również kontrolować stan trzeźwości kierujących, ich sprawność psychofizyczną oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe.
Kontrole autokarów turystycznych będą przeprowadzane w stałych punktach kontrolnych, w miejscach zgłoszenia odjazdów autokarów turystycznych oraz miejscach atrakcyjnych turystycznie.
Wyznaczone zostały 3 stałe punkty kontrolne czynne od poniedziałku do piątku:
Lublin ul. Diamentowa 2 – parking przy galerii Mega – Meble (godz. 7:00-10:00),
Zamość ul. Szczebrzeska 21 – parking przy hurtowni spożywczej Mars (godz. 07:00 – 10:00),
Międzyrzec Podlaski, ul. Radzyńska 11 (godz. 07:00 – 10:00).
Numery telefonów
Lublin – tel. (081) 740 69 71 do 73,
Zamość – tel. (084) 639 61 38,
Międzyrzec Podlaski – tel. (083) 371 49 23.
Lubelscy policjanci planują skoncentrować swoje działania wokół trzech obszarów: edukacji, działań profilaktycznych oraz reakcji na zagrożenia. W ich ramach odbędą się akcje informacyjno-promujące, spotkania, pogadanki, prelekcje z dziećmi i młodzieżą. Policjanci ruchu drogowego podejmą również działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Mundurowi skupią się na kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.
Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można również sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.