Reklama

Złoty jubileusz abpa Bolesława Pylaka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.lublin.gosc.pl

Złoty jubileusz abpa Bolesława Pylaka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 28 maja o godz. 11.00 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się uroczystość 50-lecia święceń biskupich Abpa Bolesława Pylaka. Uroczystej Mszy św., z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi abp Józef Michalik. Złoty Jubilat jest absolwentem, wieloletnim profesorem (1952-1997) oraz Wielkim Kanclerzem KUL (1975-1997).

Abp Bolesław Pylak pochodzi z Łopiennika, urodził się 20 sierpnia 1921 r. W 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Stefana Wyszyńskiego. W 1949 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1952 r. podjął pracę w Katedrze Teologii Dogmatycznej i prowadził wykłady z teologii dogmatycznej i pastoralnej. W roku 1953 uzyskał doktorat, którego podstawą była praca „Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa. Projekt konstytucji dogmatycznej na Soborze Watykańskim”. Habilitację z zakresu teologii dogmatycznej na podstawie rozprawy „Eucharystia – sakramentem jedności Mistycznego Ciała Chrystusa. Koncepcja teologiczna św. Tomasza z Akwinu” uzyskał w 1969 r. W latach 1959-1960 przebywał na studiach zagranicznych we Francji, Belgii i Włoszech. Tytuł profesora otrzymał w roku 1987.

W roku 1966 został mianowany biskupem tytularnym Midiki oraz biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej. Sakrę biskupią otrzymał 29 maja z rąk bpa Piotra Kałwy. 27 czerwca 1975 r. objął diecezję lubelską jako biskup ordynariusz, obejmując tym samym urząd Wielkiego Kanclerza KUL. Po reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce został podniesiony do godności arcybiskupa. Paliusz metropolity otrzymał 29 czerwca 1992 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Zgodnie z wymogiem prawnym po ukończeniu 75. roku życia złożył rezygnację z urzędu i w czerwcu 1997 r. został przeniesiony w stan emerytalny.

Arcybiskup jest honorowym obywatelem Miasta Lublina.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE