Reklama

Reklama

Zamierzasz jeździć samochodem za granicą? Sprawdź, kiedy musisz postarać się o międzynarodowe prawo jazdy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zamierzasz jeździć samochodem za granicą? Sprawdź, kiedy musisz postarać się o międzynarodowe prawo jazdy - Zdjęcie główne

Przed wyjazdem za granicę, zwłaszcza poza Europę, warto dowiedzieć się, jakie dokumenty upoważniają nas do prowadzenia samochodu | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeżeli wybieracie się w podróż za granicę i zamierzacie tam jeździć samochodem, powinniście sprawdzić, czy wystarczy wam polskie prawo jazdy. W niektórych krajach musicie postarać się o międzynarodowy dokument.

Reklama

Jeżeli wybieracie się w podróż do kraju Unii Europejskiej, to sprawa jest prosta. Będziecie tam mogli posługiwać się polskim dokumentem. To samo dotyczy Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Dzięki umowie o ruchu drogowym USA i Polski nasze prawo jazdy jest również respektowane z oceanem.

Prawo jazdy za granicą: teoria a praktyka 

Inaczej sprawa wygląda, kiedy wybieramy za w podróż poza wspomniane państwa, czyli np. do Japonii czy państw Ameryki Południowej.  Wówczas, musimy dowiedzieć się, jaki dokument będzie nas upoważniał do prowadzenia samochodu. W krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej, obowiązywać będzie prawo jazdy międzynarodowe (jednak niektóre z nich, jak Albania czy Czarnogóra, uznają również prawo jazdy polskie). Musicie jednak wiedzieć, że niektóre państwa spoza tej listy również respektują wspomniany dokument. O szczegóły najlepiej zapytać w ambasadzie kraju, do którego się wybieramy - często bowiem dany kraj wymaga międzynarodowego prawa jazdy tylko w teorii, a w praktyce - przynajmniej przez jakiś czas - możemy posługiwać się dokumentem polskim. 

Międzynarodowe prawo jazdy. Jak je zdobyć i ile trzeba zapłacić? 

O międzynarodowy dokument może wnioskować, każdy, kto ma polskie prawo jazdy. Wniosek należy złożyć w najbliższym starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta w miastach na prawie powiatu) albo też przesłać pocztą na adres urzędu. Pamiętajmy, że musimy dołączyć aktualne zdjęcie, kopię prawa jazdy i potwierdzenie zapłaty 35,5 zł (możemy zapłacić w kasie urzędu lub przelać na konto). Jeżeli chcemy dostać dwa dokumenty prawa jazdy – jeden zgodny z Konwencją Wiedeńską, drugi z Konwencją Genewską – trzeba zapłacić 71 zł (2 x 35,50 zł). 

Na dokument będziemy czekać do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty. Zazwyczaj jedak jest do odbioru od razu.  Dokument zostaje wydany maksymalnie na trzy lata. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy