Reklama

Zakończył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL [Wideo]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Abramek

Zakończył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL [Wideo]  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zjazd był jedną z głównych uroczystości, zorganizowanych z okazji setnych urodzin Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wydarzeniu wzięli udział absolwenci uczelni z całego świata.

Światowy Zjazd Absolwentów rozpoczął się 8 czerwca – w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, tj. w święto patronalne KUL. Tego dnia została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pracowników, studentów i absolwentów katolickiej uczelni w Lublinie. Homilię wygłosił Abp Stanisław Budzik – Wielki Kanclerz KUL, który przypomniał postać ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela uczelni:

-Był przekonany, że dla odradzającej się ojczyzny nie wystarczy przygotować dobrych fachowców od ekonomii, zarządzania czy polityki. Wiedział, że trzeba uwzględnić także wymiar kulturowy i duchowy - mówił Metropolita Lubelski. Zwrócił też uwagę, na ważną rolę katolickiej uczelni we współczesnym świecie, która prawdy poszukuje w harmonii wiary z nauką.

Po Mszy św. na dziedzińcu KUL odbyło się uroczyste spotkanie z Władzami Uniwersytetu. Wyręczono jubileuszowe medale 100-lecia oraz wysłuchano wykładu prof. Stefana Sawickiego pt.:100 lat katolickiego uniwersytetu w Lublinie.


Prof. dr hab. Stefan Sawicki / fot. Michał Abramek
Profesor Sawicki zaznaczył, że w 1918 roku jednym z głównych zadań Uniwersytetu 100 lat temu było uformowanie nowej inteligencji w głębokim duchu tożsamości narodowej, zgodnej z zasadami chrześcijaństwa. Wieloletni wykładowca KUL przypomniał krótko stuletnią historię katolickiej uczelni. Mówił między innymi o czasach powojennych, które były niezwykle trudne dla prowadzenia niezależnych badań naukowych:

-Zły czas PRL, gdy KUL miał szczęśliwie kilku wybitnych rektorów, okazał się paradoksalnie czasem dobrym. Jego katolickość, czyli powszechność, zbliżała do Kościoła intelektualistów i artystów.

Tego dnia uczestnicy zjazdu wysłuchali też m. in. koncertu Natalii Walewskiej oraz obejrzeli spektakl teratru ITP.


fot. Michał Abramek
Kolejny dzień Światowego Zjazdu Absolwentów rozpoczął się znowu Mszą Świętą. Tym razem społeczność uniwersytecka modliła się w intencji zmarłych absolwentów, pracowników i studentów.
Po Mszy św. rozpoczęły się znacznie bardziej kameralne spotkania na Wydziałach i w Instytutach. Tego dnia można było zrobić sobie wspólne zdjęcie i zjeść urodzinowy tort na dziedzińcu. Wieczorem natomiast dla zgromadzonych gości zagrała Anna Maria Jopek wraz z zespołem KROKE.

W trakcie dwudniowego Zjazdu było można też zwiedzić Bibliotekę Uniwersytecką, wpisać się do księgi jubileuszowej, zwiedzić wystawę w Muzeum KUL czy zajrzeć do swojej dokumentacji w Archiwach uczelni.

W uroczystościach wzięło udział około 1500 osób. Absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybyli do Lubina z całej Polski i świata. Wielu z nich było tu po raz pierwszy od dnia ukończenia studiów – niekiedy nawet po kilkudziesięciu latach.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji z wydarzenia:Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE