Reklama

Reklama

Z kraju: Zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Komisja Europejska wydała oświadczenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Z kraju: Zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Komisja Europejska wydała oświadczenie - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wprowadzono zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Chodzi m.in. o zboża, cukier i mięso.

Reklama

W sobotę (15 kwietnia) Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii podpisał rozporządzenie o zakazie przewozu produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Zakaz ma obowiązywać do 30 czerwca i ma obejmować 18 grup produktów. Na tej liście znalazły się m.in. zboża, cukier, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, wina, wołowina, cielęcina, mleko i jego przetwory, jaja, mięso drobiowe.

Zakaz wwozu produktów z Ukrainy zapowiedział Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości w trakcie konwencji na temat rolnictwa. Przedstawiono pakiet rozwiązań dla rolników "Konkret Jarosława Kaczyńskiego Dla Polskiej Wsi". Poza zakazem wwozu, zakłada on powszechny skup zboża i dopłaty do nawozów. Jak wynika z informacji radia RMF FM pojawił się też specjalny komunikat. 

- W komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii napisano, że podczas kontroli produktów przywożonych z terytorium Ukrainy wykryto szkodliwe substancje (pestycydy) m.in. w pszenicy. "Ze względu na to, w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, została podjęta decyzja o wydaniu rozporządzenia" - poinformowało RMF FM.

- Wprowadzając to rozporządzenie na określony czas, chcemy chronić rynek, zarówno dla rolników, jak i konsumentów, czyli nas wszystkich - powiedział z kolei minister Waldemar Buda.

Radio przekazało też, że w komunikacie zaznaczono, że rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. - Prawodawstwo unijne pozwala państwowym członkowskim na stosowanie zakazów, ograniczeń lub środków nadzoru, uzasadnionych ze względu na moralność publiczną, porządek publiczny lub bezpieczeństwo publiczne, ochronę zdrowia i życia ludzkiego, zwierząt lub roślin, ochronę narodowych dóbr kultury posiadających wartość artystyczną, historyczną lub archeologiczną lub ochronę własności przemysłowej i handlowej - cytuje komunikat, radio.

Z kolei w niedzielę (16 kwietnia) po południu RMF FM podało, że Komisja Europejska przekazała oświadczenie.

- Należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne - napisano w oświadczeniu cytowanym przez radio. - W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w Unii Europejskiej .

RMF FM podaje też, że "Komisja Europejska zwraca się do odpowiednich organów w Polsce i na Węgrzech o przekazanie dalszych informacji, aby móc ocenić wprowadzone przez te dwa kraje środki."

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy