Reklama

Województwo Lubelskie przyzna 1001 stypendiów na blisko 4 mln zł łącznie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Województwo Lubelskie przyzna 1001 stypendiów na blisko 4 mln zł łącznie - Zdjęcie główne

Województwo Lubelskie przyzna 1001 stypendiów na blisko 4 mln zł łącznie. Na zdjęciu, od lewej: Teresa Misiuk - lubelska kurator oświaty, ubiegłoroczne stypendystki i Jarosław Stawiarski - marszałek województwa lubelskiego. | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek Jarosław Stawiarski przedstawił kolejną edycję dwóch programów stypendialnych. Do 1001 stypendystów trafi w bieżącym roku szkolnym blisko 4 mln zł. O pieniądze mogą starać się uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników.

Mlodzi i uzdolnieni są przyszłością

 

W roku szkolnym 2020/2021 Województwo Lubelskie realizuje dwa programy stypendialne. Ich celem jest finansowe wsparcie młodych, szczególnie uzdolnionych osób uczących się lub mieszkających na terenie województwa lubelskiego. Granty przyznawane są na okres 10 miesięcy - od 1 września 2020 do 30 czerwca 2021 roku. Wnioski o przyznanie stypendium na rok szkolny 2020/2021 należy składać w terminie do 18 września. O pieniądze nie mogą starać się uczniowie lieców dla dorosłych.

 

W zeszłym roku szkolnym, czyli 2019/2020 największa liczba stypendystów uczęszczała do szkół: I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie (92 osoby), Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie (63 osoby), Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu (45 osób) i III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (42 osoby). 

 

- Cieszę się, że dzięki temu wsparciu młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, pogłębiać wiedzę czy realizować swoje pasje. To oni są naszą przyszłością - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. 

 

Pieniądze m.in. na pogłębianie wiedzy

 

Uczniowie mogą przeznaczyć stypendium na cele edukacyjne związane z potrzebami naukowymi, tj.: na udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni lub warsztatu w narzędzia, materiały oraz ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Mogą również wykorzystać stypendium na programy do nauki języków obcych i innych przedmiotów, sprzęt komputerowy, zakup niezbędnego wyposażenia do nauki w domu, jak np. lampkę, biurko czy krzesło obrotowe. Pieniędze można też wydać okulary korekcyjne, aparaty słuchowe zajęcia logopodyczne. 

 

W poprzednich edycjach uczniowie przeznaczyli pieniądze na m.in. wycieczki edukacyjne, wyposażenie własnej pracowni i warsztatu, kursy zawodowe, językowe, komputerowe, obozy naukowe, pomoce dydaktyczne i wyposażenie miejsca nauki.

 

Przykładowo, Patrycja Lewczyk będąca uczennicą Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie w klasie mechanik pojazdów samochodowych, dzięki stypendium kupiła m.in. narzędzia do warsztatu (wkrętarkę), odzież ochronną czy drukarkę. Z kolei Gabriela Hunek z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, uczestniczyła w obozie edukacyjnym w Londynie, bo przygotowuje się do matury międzynarodowej. 

 

Program dla liceów i szkół podstawowych

 

Pierwszy program stypendialny, „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2020-2021”, skierowany jest do uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki oraz przedsiębiorczości. Muszą to być osoby, które w roku szkolnym 2020/2021 są uczniami szkoły podstawowej (klasa VII lub VIII) lub liceum ogólnokształcącego. Program zakłada przyznanie 501 stypendiów, a kwota wsparcia stypendialnego to 390 zł miesięcznie. 

 

Program dla szkół zawodowych

 

Drugi program - „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021” skierowany jest do  uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki, przedsiębiorczości albo w zakresie przedmiotów zawodowych, którzy w roku szkolnym 2020/2021 są uczniami szkół zawodowych. W planach jest przyznanie 500 stypendiów i każde wynosi 400 zł miesięcznie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE