Reklama

Reklama

W październiku ruszy program "Jedz z głową" w Lublinie. W planie są badania przesiewowe u dzieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W październiku ruszy program "Jedz z głową" w Lublinie. W planie są badania przesiewowe u dzieci - Zdjęcie główne

W październiku ruszy program "Jedz z głową" w Lublinie. W planie są badania przesiewowe u dzieci i webinaria z dietetykami | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W październiku ruszy drugi etap badań przesiewowych uczniów klas I-III szkół podstawowych w ramach miejskiego programu profilaktyki zdrowotnej „Jedz z Głową”, którego realizatorem jest Fundacja Medicover.

Reklama

Celem badań jest poznanie stanu zdrowia uczniów z klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych. Badania są kontynuacją programu walki m.in. z cukrzycą i otyłością, który został przerwany w marcu przez pandemię koronawirusa. 

 

- Jesteśmy w obowiązku sprawdzić zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dlatego gorąco zachęcam rodziców uczniów klas I, II i III do wyrażenia zgody na udział ich dzieci w badaniach programu „Jedz z głową”. Jest to także bardzo dobra okazja do porozmawiania zarówno z dzieckiem, jak i całą rodziną oraz dietetykiem na temat konsekwencji otyłości, cukrzycy, zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

 

Zadaniem programu jest zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w temacie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Dlatego jednym z jego elementów są badania przesiewowe pozwalające na sprawdzenie, czy parametry zdrowia dziecka takie jak BMI czy skład ciała są prawidłowe. Badania umożliwiają też sprawdzenie jak zmienił się stan zdrowia uczniów od marca, czyli od wybuchu epidemii COVID-19. Badania trwają około 10 minut.

 

- Jak wynika z dotychczasowych badań Fundacji Medicover, stan zdrowia sporej grupy dzieci w Lublinie jest niezadowalający. Opublikowane w 2020 roku, a opracowane na podstawie analizy 1554 uczniów klas III szkół podstawowych badania wskazują, że 25,1% dzieci ma nadwagę lub otyłość, a 46,5% uczniów ma niedostateczną wydolność fizyczną. Dodatkowo, czas związany z przymusowym pozostawaniem w domach, był dla dzieci trudny i nie pozostał bez konsekwencji dla masy ich ciała i wydolności fizycznej - mówi Agnieszka Skowrońska, koordynator projektów Fundacji Medicover.

 

Program jest realizowany w Lublinie od 2012 roku, ale ze względu na wybuch epidemii, wprowadzono zmiany, czyli włączono możliwość spotkań w formie zdalnej. W wakacje prowadzone były „Treningi z głową” z mistrzami sportu, które oglądało ponad 1,5 tys. osób. Z kolei jesienią Fundacja planuje dla uczniów i rodziców webinaria z udziałem dietetyków. Wówczas będzie można przypomnieć sobie zasady zdrowego żywienia i zapytać o konkretne diety. Na początku października Fundacja zamierza przekazać do szkół kalendarz z pracami plastycznymi zgłoszonymi w tym roku do konkursu plastycznego w formie online. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE