Reklama

„Tropem Wilczym” Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: internet

„Tropem Wilczym” Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 4 marca 2018 w Chełmie odbędzie się VI edycja biegu, aby uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” będzie dla nas szczególnie wyjątkowa, ponieważ również w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki” serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu. Bieg rozpocznie się w całej Polsce, a także za granicą już 4 marca, czyli w nadchodzącą niedzielę. Udział weźmie 333 miast w Polsce jak i 8 miast za granicą, będą to m.in.: Londyn (Anglia), Nowy York i Chicago (USA), Hurth (Niemcy), Wilno (Litwa), Wiedeń (Austria), Penrose Park oraz Healesville (Australia). Łącznie pobiegnie 70 tysięcy zawodników. 

Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Uczestnicy Biegu pobiegną w koszulkach, na których znajdować się będą podobizny żołnierzy. 

Celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963 oraz propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski. Bieg jest o charakterze wielopokoleniowym, któremu towarzyszą liczne gry i zabawy rodzinne. To właśnie bieg rodzinny na dystansie 1963m jest punktem kulminacyjnym Biegu „Tropem Wilczym”. Dany dystans symbolizuje rok śmierci ostatniego wyklętego żołnierza- Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. 

W 2017 roku w Biegu wzięło udział około 60 tysięcy zawodników: 229 miast w Polsce, 6 miast za granicą, 41 miast w ramach biegów garnizonowych oraz 5 misji wojskowych za granicą. Rok temu hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierze, ale także żołnierze z USA, Ukrainy, Danii, Węgier itd. 

W Chełmie będzie to 4. edycja Biegu. Cała uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godzinie 9 w Bazylice Narodzenia NMP. O godzinie 10:30 nastąpi złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dawnej siedziby urzędu bezpieczeństwa w Chełmie przy ul. Reformackiej 27. W parku miejskim o godz. 11 w pobliżu pomnika 27 Wołyńskiej Dywizji AK na scenie rozpocznie się część oficjalna poprzedzająca bieg. Godzina 12 start biegu honorowego na dystansie 1963m. Około godziny 12:40 start do biegu głównego na dystansie 5,6km. Przewidywany czas zakończenia to godzina 15. Chełmska edycja biegu została objęta patronatem honorowym przez Beatę Mazurek- wicemarszałek Sejmu RP.

„/…/ Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.”
Zbigniew Herbert

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE