Reklama

Reklama

Tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej - Zdjęcie główne

Tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej wejdzie w życie już w tym miesiącu | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej otrzymają wsparcie finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze można dostać w ramach piątej wersji tarczy antykryzysowej, która wejdzie w życie 15 października.

Reklama

- Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Szacuje się, że w województwie lubelskim może z niego skorzystać ok. 3,6 tys. firm. Wnioski będą mogły złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

 

Przedsiębiorcy mogą być zwolnieni ze składek za miesiące lipiec-wrzesień. Będzie ono przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw. Warunkiem umorzenia składek jest prowadzenie działalności przed 30 czerwca tego roku. Co więcej, trzeba też wykazać spadek przychodów o co najmniej 75 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Wnioski będzie można składać do końca listopada, a do końca października należy przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za miesiące objęte zwolnieniem - Jeśli przedsiębiorca opłacił składki za te miesiące, to będzie mógł wystąpić o ich zwrot - dodaje Małgorzata Korba.

 

Dodatkowo agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni będą uprawnieni do świadczeń postojowych. Wparcie otrzymają osoby, które zaczęły działalność przed 1 kwietnia. Jeśli z działalności gospodarczej opłaca tylko składkę zdrowotną, to nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Za to przewodnicy muszą spełnić inne warunki. Posotjowe dostaną osoby, które zawiesiły działalność po 31 sierpnia zeszłego roku, prowadziły działalność sezonową i w 2019 roku wykonywały ją maksymalnie 9 miesięcy.

 

To nie wszystko co przewiduje nowa tarcza. Wprowadza ona jeszcze dodatkowe świadczenie postojowe.

 

- To pomoc dla prowadzących działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom: z sektora transportu turystycznego, wystawiającym i występującym w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych, prowadzącym pokoje zagadek, domy strachu, dyskoteki, salony gier elektronicznych, plaże, czy jarmarki - informuje Małgorzata Korba.

 

Wypłata dodatkowego postojowego zależy od spadku przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychód musi być niższy o co najmniej 75 procent niż w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje makasymalnie trzy razy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE