Reklama

Szkolenie dotyczące zwalczania ASF

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Szkolenie dotyczące zwalczania ASF - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z wystąpieniem ASF (afrykańskiego pomoru świń) na terenie kraju i w województwie lubelskim, w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się szkolenie dotyczące zwalczania tej jednostki chorobowej. Szkolenie otworzyli wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Problem jest bardzo poważny i istotne jest, abyśmy wszyscy mieli świadomość tego, czym jest ASF oraz czym grozi (…). ASF jest problemem nas wszystkich. Dlatego świadomość obowiązku, jaki spoczywa na nas jest ogromnie ważna. Jeżeli nie będziemy tego świadomi i nie będziemy robić wszystkiego, aby powstrzymać ASF, to wszyscy będziemy dotknięci skutkami tej choroby. Cieszę się, że Państwo tutaj jesteście – powiedział wojewoda do uczestników szkolenia.
 
Szkolenie zostało zorganizowane na prośbę głównego lekarza weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, w porozumieniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem oraz prof. Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Uczestniczyli w nim wójtowie, przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w tym specjaliści ds. produkcji zwierzęcej, inspektorzy ds. rolnych z urzędów gmin, pracownicy ARiMR oraz funkcjonariusze powiatowych jednostek Policji i Straży Pożarnej.
 
Szkolenie przeprowadzili pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. Prelegenci podjęli zagadnienia dotyczące sposobów zwalczania ognisk ASF oraz zasady przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.
 
Zasady bioasekuracji (zabezpieczenia) przed ASF przedstawiła dr hab. prof. nadzw. Małgorzata Pomorska-Mól, zastępca kierownika Zakładu Chorób Świń w Puławach Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Istotnym punktem jej prelekcji były sposoby szerzenia się afrykańskiego pomoru świń oraz możliwości ochrony stad przed tą chorobą. Prelegentka zwróciła uwagę na charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wirusa ASF oraz na zasady postępowania, mające na celu zabezpieczenie gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Podstawy prawne w zwalczaniu ASF, obowiązujące procedury oraz plan gotowości na wypadek wystąpienia tej jednostki chorobowej zostały zaś omówione przez lekarza weterynarii Karolinę Wadecką, dyrektora Biura Chorób Zakaźnych Głównego Inspektoratu Weterynarii.
 
Szkolenie dotyczące ASF podsumował wicewojewoda Robert Gmitruczuk. - Głównym celem dzisiejszej konferencji jest dotarcie do jak najszerszej grupy ludzi. Na terenie województwa lubelskiego czynnikiem, który przyniósł tę chorobę jest człowiek. To spotkanie ma doprowadzić do tego, żeby ta choroba nie była przenoszona na duże odległości na skutek ludzkiego błędu – powiedział wicewojewoda oraz podkreślił, że obecnie występujące punkty ogniskowe w województwie lubelskim są wynikiem działań człowieka.

 Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE