Reklama

Światowy Dzień Uchodźcy 2016 w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Światowy Dzień Uchodźcy 2016 w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwudziestego czerwca świętujemy Światowy Dzień Uchodźcy, coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. W jego obchody włącza się również Miasto Lublin.

Jak przekonuje Urząd Miasta, Lublin od ponad 20 lat był i jest miastem przyjaznym i gotowym do wsparcia osób w potrzebie. Przez ten czas z powodzeniem funkcjonował Ośrodek dla Cudzoziemców, przez który przeszły tysiące osób. Część z nich z powodzeniem zaaklimatyzowała się, zintegrowała i mieszka w Lublinie. Wokół Lublina zlokalizowane są również trzy ośrodki dla cudzoziemców. Uchodźcy z nami byli, są i będą, a w Lublinie wiele instytucji i organizacji pozarządowych wyspecjalizowało się w pomocy i wsparciu na rzecz uchodźców i uchodźczyń. 

Dzięki wspólnej pracy lubelskich organizacji i instytucji wspierających dialog międzykulturowy, nadchodzący tydzień obfitować będzie w wydarzenia, podczas których będzie szansa dowiedzieć się więcej i pokazać solidarność z ofiarami największych obecnie dramatów humanitarnych: 

16 czerwca, godz. 10.00, Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin - IX Czwartkowe Śniadanie Pozarządowe, podczas którego zastanowimy się nad rolą lubelskich organizacji pozarządowych w budowaniu otwartego, włączającego Lublin - zapraszają ngo - Lublin i Fundacja Sempre a Frente 

17 czerwca, godz. 18.00
, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - projekcja filmu "Za kratami nie nosimy burek" - zaprasza Homo Faber 

18 czerwca - wycieczka dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli do Lublina - na zaproszenie Urzędu Miasta Lublin 

19 czerwca, godzina 16.00, Spotkania Kultur w Lublinie, Sala Kameralna - widowisko artystyczne z okazji Światowego Dnia Uchodźcy "Przeżyj to sam...". W widowisku wystąpią polscy artyści i artystki oraz cudzoziemcy i cudzoziemki mieszkający w Lublinie, m.in.: Urszula Kasprzak-Wąsowska (Polska), Vita Kazmirova (Ukraina), Behnam Rahbarifard (Iran), Assef Salloom (Syria), Tony Odeyeale (Nigeria), Michał Iwanek (Polska). Autorem scenariusza i reżyserem przedsięwzięcia jest Marcin Wąsowski, wieloletni współpracownik Centrum Wolontariatu w Lublinie, aktor i reżyser znany lubelskiej publiczności m.in. z Grupy Improwizacyjnej Poławiacze Pereł, Kabaretu Świerszczychrząszcz czy Teatru ITP. Widowisko, które poprowadzi Justyna Domaszewicz ma na celu zwrócenie uwagi na faktyczne problemy i sytuację uchodźców i uchodźczyń we współczesnym świecie. Bezpłatne wejściówki na widowisko do odebrania w Pracowni Integracji Centrum Wolontariatu przy ul. Głębokiej 17, lub po potwierdzeniu obecności na adres email: przytula.magdalena@gmail.com w Centrum Spotkania Kultur przed wydarzeniem. 

19 czerwca, godzina 17.30, Spotkania Kultur - otwarcie wystawy "Świat Kobiet" - fotografii prezentujących kobiety z różnych stron świata biorące udział w projekcie pod tym samym tytułem, który polegał na organizacji warsztatów i przestrzeni do wspólnego spędzania czasu dla kobiet z różnych kręgów kulturowych. W sesji zdjęciowej zorganizowanej przez FotoSens Magdalena Wójcik wzięły udział kobiety m.in. z Czeczenii, Armenii, Dagestanu i Polski. 

20 czerwca, godzina 17.00, Pracownia Integracji Centrum Wolontariatu, ul. Głęboka 17 - debata "INTEGRACJA OCZAMI UCHODŹCÓW". W spotkaniu wezmą udział: Lida Khamzatowa (Czeczenia), Armine Ożga- Margaryan (Armenia), Jahiar Azim Irani (Iran), Assef Salloom (Syria). Debatę poprowadzi dr Wojciech Wciseł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE