Reklama

Sukces naszej Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leśkiewicz

Sukces naszej Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK 1 w Lublinie ujawniła dziś szczegóły dotyczące udanego przeszczepu u chorego na włóknienie szpiku oraz planów rozbudowy.

Jednostka ma się czym pochwalić - z powodzeniem przeprowadziła właśnie jeden z najtrudniejszych rodzajów przeszczepów. Chodziło o pacjenta chorego na mielofibrozę, czyli chorobę nowotworową szpiku kostnego, polegającą na jego włóknieniu. Pierwszego allogenicznego przeszczepu (przeniesienie tkanek lub narządów z innego organizmu) Klinika dokonała w 2005 r. Od tamtej pory stara się specjalizować w tej dziedzinie. Lubelska Klinka jest jedynym ośrodkiem w makroregionie, który je wykonuje.

Prowadzący zabieg i leczenie chorego dr Tomasz Gromek opowiedział o trudnościach i ryzyku związanych z tego typu leczeniem: Wraz z całym zespołem podjęliśmy trudne wyzwanie transplantacji u tego chorego. Jednym z największych problemów jest to, że choroba dotyka szpiku jako całości, również podścieliska, czyli szeroko pojętego domu. Przeszczepiając pacjentowi szpik, ten szpik osiedla się w szpiku, który jest uszkodzony. Nowe komórki, które przeszczepiamy pacjentowi, muszą dokonać naprawy tego domu.

- Przygotowanie do zabiegu miało charakter tak zwanego kondycjonowania wieloablacyjnego, przy którym niszczy się całkowicie własny szpik pacjenta - wyjaśnia prof. Maria Cioch. - Wyniki wskazują na to, że chociaż transplantacja z całkowitym zniszczeniem szpiku jest bardziej ryzykowana, to daje lepsze wyniki. Tutaj była trudna decyzja, ponieważ pacjent z racji wieku kwalifikowałby się do mniej ryzykownego zabiegu, chcieliśmy jednak zaryzykować, żeby dać pacjentowi większe szanse na wyleczenie.

Klinika chce rozszerzyć swoją działalność. W najbliższym czasie planowana jest rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego. Nowe pomieszczenia pozwolą uruchomić pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Ostrych Białaczek. Na ten cel fundusze zbierane będą między innymi podczas aukcji w październiku oraz dwóch koncertów charytatywnych 5-6 grudnia Wśród najbliższych działań Kliniki będą także dwa koncerty charytatywne, zorganizowane wraz z Lubelską Akcją Charytatywną. Dochód z imprez zostanie w całości przeznaczony na Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki działające przy Klinice.


Pacjent dochodzi do siebie po przeszczepie szpiku. 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE