Reklama

Strzały na KUL - na szczęście to jedynie ćwiczenia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko / Archiwum KUL

Strzały na KUL - na szczęście to jedynie ćwiczenia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na I piętrze Collegium Jana Pawła II KUL padły strzały. Zamachowiec wziął zakładników i zabarykadował się w jednej z sal dydaktycznych. Dodatkowo groził, że na uczelni podłożone zostały ładunki wybuchowe. To scenariusz ćwiczeń sprawdzających procedury bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia ataku terrorystycznego, które przeprowadzone zostały w Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Akcja otrzymała kryptonim „Uczelnia” i została przeprowadzona przez wewnętrzne służby porządkowe KUL, siły Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.

Podczas akcji ranne, na szczęście niegroźnie, zostały trzy osoby, wszystkie odwieziono do szpitala. Ewakuacja 10-piętrowego budynku dydaktycznego przebiegła spokojnie i sprawnie. Po negocjacjach terrorysta uwolnił pozostałe osiem osób i został aresztowany. Odnaleziono również niezidentyfikowany pakunek, który mógł być tzw. „brudną bombą”, której podłożenie ogłosił terrorysta – tak zgodnie ze scenariuszem zakończyły się ćwiczenia. Wszystko po to, by w praktyce sprawdzić procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia, w razie potrzeby udoskonalić je i w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo studentów i pracowników KUL.

W Lublinie to pierwsze tego typu ćwiczenia przeprowadzone na uczelni, więc także służby mogły sprawdzić swoje przygotowanie na wypadek rzeczywistego ataku terrorystycznego na uniwersytecie. To również cenne doświadczenie dla studentów bezpieczeństwa narodowego KUL – kierunku prowadzonego na uczelni od 3 lat i cieszącego się niesłabnącą popularnością kandydatów. Oprócz wiedzy teoretycznej studenci tego kierunku mają szereg zajęć praktycznych.

Ćwiczenia, były cenną okazją by wiedzę zdobytą na wykładach, podczas praktyk zawodowych i staży, skonfrontować z realną sytuacją kryzysową, podczas której współdziałało kilka służb mundurowych. Przebieg całego zdarzenia będzie doskonałym materiałem do omówienia podczas kolejnych zajęć.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE