reklama

Sokoły z lubelskiej elektrociepłowni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PGE

Sokoły z lubelskiej elektrociepłowni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPara wędrownych sokołów z komina Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekała się potomstwa. W budce lęgowej pojawiło się pięć piskląt. Trzy samiczki i dwa samczyki. Zdaniem ornitologów tak liczny lęg tych ptaków to wyjątkowa rzadkość.

Małe sokoły pojawiły się kilkanaście dni temu. „Odkryli” je przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, podczas wizytacji gniazda na kominie.

- Pisklęta są w doskonałej kondycji, zostały zaobrączkowane – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Sokoły wędrowne pojawiły się na terenie elektrociepłowni Wrotków, a dokładnie na jej 150 metrowym kominie w 2015 roku. Pierwsza zainteresowała się tym lokum samica, później dołączył do niej samiec.

Kierownictwo zakładu pozwoliło na budowę i montaż budki lęgowej. Energetycy i ornitolodzy zadbali o to by skrzydlaci goście poczuli się nad Bystrzyca jak najlepiej. Warto podkreślić, że nasza elektrociepłownia jest najdalej wysuniętym na wschód miejscem w Polsce, gdzie sokoły mają swoje „trytorium”. Wysokie budynki i kominy to dla tego gatunku suplement gór i skalnych stromych półek, na których zakładają swoje gniazda.

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to gatunek kosmopolityczny. Zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Ma na swoim koncie zwierzęcy rekord prędkości – podczas polowania potrafi osiągnąć prędkość około 360 km/h.

W Polsce sokół wędrowny jest bardzo rzadkim gatunkiem – w kraju jest zasiedlonych obecnie jedynie około 30 gniazd tego gatunku. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wspólnie z organizacjami przyrodniczymi stara się odbudować tę populację. PGE GiEK prowadzi działalność w sposób zrównoważony przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych, łącząc rozwój biznesu z potrzebami ludzi i otoczenia naturalnego.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE